logo dfinance

Komisja Nadzoru Finansowego, lista ostrzeżeń publicznych

KNF, Komisja Nadzoru Finansowego

Artykuł nieco wyłamuje się od reszty publikowanych przez nas. Dotyczy pośrednio kredytów i zadłużania się. Nie mniej świadomość kredytobiorców w zakresie wpisania podmiotu świadczącego usługi kredytowe na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansów jest niezwykle ważna. A więc czym jest lista ostrzeżeń publikowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, jakie podmioty i za co na nią trafiają oraz jakie szczegółowe informacje znajdziemy na jej liście?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania listy warto napisać czym jest KNF, jakie pełni zadania oraz rolę w polskiej gospodarce. Komisja Nadzoru Finansowego, jak sama jej nazwa mówi zajmuje się sprawowaniem nadzoru nad sektorami bankowymi, emerytalnymi, ubezpieczeniowymi czy kapitałowymi.

Komisja Nadzoru Finansowego, główne zadania

  • Kontrola funkcjonowania rynku finansowego oraz wykonywanie działań służących polepszeniu jego funkcjonowania
  • Podejmowanie zadań mających na celu wzrost konkurencyjności rynku finansowego
  • Zajmuje się również działaniami edukacyjno- informacyjnymi w zakresie rynku finansowego
  • Jest organem pomocniczym w przygotowaniach aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym
  • Rozstrzyganie sporów (polubowne) między podmiotami rynku finansowego

Wracamy do głównego zagadnienia naszego wpisu, mianowicie czym jest opisywana lista ostrzeżeń KNF? Najprościej, lista obejmuje podmioty świadczące swoje usługi na rynku finansowym, których funkcjonowanie nie do końca zgodne jest z prawem. Na tą listę KNF wpisuje podmioty, po wcześniejszym złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jest jawną transparentną listą ostrzeżeń publicznych.

Powody umieszczenia na liście KNF

Za co podmiot rynku finansowego może znaleźć się na liście ostrzeżeń publicznych prowadzących przez KNF? Powodów może być kilka, niektóre z nich to:

  • Wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwoleń KNF.
  • Działania związane z  prowadzeniem działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego upoważnienia.
  • Prowadzenie giełd towarowych bez wymaganych zezwoleń

Pełna lista dostępna jest klikając w (link). Wyszukiwarka ułatwia filtrowanie firm, wydzielenie sektora ostrzeżeń jaki nas interesuje.

W przypadku trafienia na firmę istniejącą na rynku finansowym czy to w sprawie kredytowej, inwestycyjnej czy zabezpieczenia emerytalnego warto wcześniej zweryfikować jej obecność na liście KNF. Taka wiedza i dochodzenie do informacji pozwoliłaby nie dać się oszukać sporej liczbie osób.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839