logo dfinance

Zawieszenie działalności gospodarczej a kredyt bankowy

Zawieszenie działalności gospodarczej a kredyt bankowy

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest rzeczą prostą, wymaga bowiem myślenia w perspektywie czasu. Prawdziwe wyzwania pojawiają się, kiedy przychodzą okresowe przestoje w świadczeniu usług, zleceń. Jak w takich momentach opłacić podatki, pracowników, co zrobić z bieżącymi zobowiązaniami firmy?

We wpisie omówimy kwestię zawieszenia działalności gospodarczej i wpływ tego działania na kredyty obecne przedsiębiorcy, oraz oddziaływanie na przyszłe zakredytowania. Zawieszenie działalności gospodarczej a kredyt bankowy, zapraszamy do lektury.

Zawieszenie działalności gospodarczej, wyjaśnienie

Zagłębiając się w wyjaśnienia publikowane na stronach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, zawieszenie działalności gospodarczej definiowane jest jako okresowa przerwa w działaniu firmy. Spowodowana najczęściej niemożnością płacenia składek, zaliczek podatkowych. Minimalny okres zawieszenia działalności gospodarczej to 30 dni.[1]

Zawieszenie działalności gospodarczej skutkować będzie chwilową niemożnością wykonywania pracy związanej z działalnością, utratą prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego i wypadkowego. Dodatkowo ten okres nie będzie stanowił naszego stażu pracy, nie przyczyni się do wyliczenia emerytury.

Ministerstwo dokładnie definiuje wszystkie interesujące kwestie dotyczące zawieszania działalności gospodarczych oraz ich skutki.[2]

Kredyt przy zawieszonej działalności gospodarczej

Zawieszona działalność gospodarcza uniemożliwi pozyskanie kredytu firmowego. Kredyty dla działalności przyznawane są przez banki na podstawie analizy dochodu. Jeśli firma nie wykazuje dochodu, mając zawieszoną działalność niestety nie uzyska kredytu. W trakcie zawieszenia firma nie funkcjonuje co pociąga za sobą niemożność udokumentowania dochodu.

Lecz nie zawsze zawieszenie działalności skutkuje niemożnością pozyskania kredytu. Osoba prowadząca działalność może czerpać dochody również z innych źródeł. Jeśli posiada pracę dodatkową z tytułu umowy o pracę czy zlecenia, taki dochód będzie uznany przy wnioskowaniu o kredyt. Warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego doradcy kredytowego o wyliczenie zdolności kredytowej, czy pozyskaniu jak najtańszego finansowania.

Jeśli jednak zawieszona działalność gospodarcza jest jedynym zajęciem kredytobiorcy o kredyt na chwilę obecną będzie ciężko, nie jest on jednak nie możliwy. W tej sytuacji poleca się wnioskowanie na podstawie ofert generowanych na podstawie obrotów czy oświadczenia klienta.

Po jakim czasie od zawieszenia działalności można wnioskować o kredyt firmowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie ponieważ każdy bank inaczej podchodzi do klienta. Okresy od zawieszenia działalności gospodarczej do wnioskowania o kredyt możemy podzielić na 3 grupy,

  • Od 1 dnia od zawieszenia działalności gospodarczej, do 6 mieś po zdarzeniu dostępne będą kwoty do 20 tyś zł.
  • Od 6 mieś od zawieszenia działalności gospodarczej do 12 mieś, kwoty do 50 tyś zł,
  • Powyżej 12 mieś od zawieszenia działalności pojawią się już maksymalne kwoty kredytów firmowych. Do 600 tyś zł.

Czy zawieszenie działalności gospodarczej powoduje przerwę w spłacie rat firmowych?

Niestety nie, prawo jasno określa że nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest regulować terminowo wcześniej zaciągnięte zobowiązania kredytów firmowych i prywatnych. Więc pomimo zawieszenia działalności kredyty i pożyczki powinny być płacone wobec udostępnionych harmonogramów spłaty.

Zawieszenie działalności gospodarczej a kredyt, jak na to patrzą banki

Banki prześwietlają informacje o firmie zebrane w CEiDG. Zawsze doszukają się tam takich faktów jak zawieszenia działalności. Niestety nie świadczy to najlepiej o firmach. Ponadto banki dużo ostrożniej podchodzą do kredytowania takich działalności. Myśląc o zawieszeniu działalności, szczególnie w kontekście przyszłego kredytowania pomyśl czy Ci się to opłaca. Krótkoterminowo z pewnością, ponieważ zaoszczędzisz na podatkach, jednak w długim terminie, starając się o spory kredyt na rozwój firmy niekoniecznie. Przez fakt zawieszenia banki udzielają zdecydowanie droższych kredytów.

Zadzwoń i zapytaj naszych doradców jeśli myślisz o kredytowaniu działalności, mając w historii zawieszoną działalność gospodarczą.

[1] https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zawieszenie-wznowienie-i-zamkniecie-firmy/chce-zawiesic-spolke-zarejestrowana-w-krs/co-to-jest-zawiesznie-firmy-i-kiedy-mozna-to-zrobic

[2] https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zawieszenie-wznowienie-i-zamkniecie-firmy/chce-zawiesic-firme-jednoosobowa/proc_885-zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839