logo dfinance

Kto nas sprawdza w BIK?

BIK, kto nas sprawdza

Baza gromadząca informacje dotyczące naszej historii kredytowej to BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Znajdują się w niej wszystkie nasze kredyty, bankowe oraz poza bankowe, zapytania w obu grupach instytucji oraz informacje scoringowe dzięki czemu raporty określają jakim poziomem klienta jesteśmy.

Kto zagląda do BIK?

Wielokrotnie klienci pytają nas kto może sprawdzić im BIK. Na jakiej podstawie banki czy SKOKi (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo- Rozliczeniowe) czy też inne instytucje zaczytują raport Biura Informacji Kredytowej. Podstawą każdorazowo musi być zgoda wyrażona przez klienta. Każdy bankowy wniosek kredytu firmowego czy konsumenckiego zawiera klauzulę zezwalającą na zaczytanie BIK. Do omawianej bazy dostęp maja jedynie podmioty oficjalnie z nią współpracujące. Nie może być tak, że podmiot który nie posiada uregulowanej współpracy z BIK nas sprawdza.

Zapytanie bankowe bez naszej zgody, czy to możliwe?

W jednym zdaniu, nie jest to możliwe. Jeśli nie byłoby naszej zgody może ten fakt oznaczać wyłudzenie danych bądź procedowanie nas bez naszej zgody.

Wielokrotnie jest też tak, że klientom wydaje się aby banki w których już posiadają zobowiązania sprawdzały ich bez zgody. Banki rzeczywiście stosują praktykę okresowego „zaglądania” do BIK klienta, lecz są do tego uprawnione poprzez wcześniejszą zgodę klienta. Są to tak zwane zapytania monitorujące, nie szkodzące na scoring BIK.

Do dostępu do swojego raportu ma wgląd także każdy z nas. Dzięki usłudze kontrolowania swojej sytuacji w BIK klienci łatwo mogą zarządzać swoimi kredytami. Dostają informacje w razie wystąpienia zaległości czy wystąpienia nowego zapytania.

Do naszego BIKu, za naszą zgodą dostęp mogą mieć także platformy wspierania pośredników kredytowych. Dzięki takim zapytaniom nie pojawiają się nowe zapytania bankowe, a jedynie jedno kontrolne, które pomoże pośrednikowi zdiagnozować problem jaki u nas występuje.

Lista podmiotów, które nas sprawdzą w BIK:

Reasumując, nasz BIK sprawdzić mogą takie instytucje jak:

  • Banki
  • SKOKi
  • Instytucje pożyczkowe
  • My sami
  • Systemy pośredników kredytowych

Warto więc regularnie sprawdzać jak wygląda nasz BIK, mieć go pod kontrolą, jest to niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłego zakredytowania się.

Artykuł powstał przy współpracy dFinance.pl oraz imperiumfinanse.pl 

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839