logo dfinance

Zaległości firm w ZUS oraz US. Jak poradzić sobie z zadłużeniem?

Zaległość w ZUS, US pożyczka na spłatę

Małe i średnie firmy skazane są na radzenie sobie na wysoko konkurencyjnym polskim rynku. Jeśli wszystko na tym rynku odbywałoby się zgodnie z poszanowaniem zasad firmy miałyby prościej. Niestety zwlekanie z płatnościami kontrahentów, upadłości zleceniodawców bądź ich niewypłacalność są na porządku dziennym. Aby nie stracić pracowników firmy decydują się na mniejsze zło i niepłacenie podatków. Robią zaległości w spłatach ZUS i US. Co w sytuacji rosnącego zadłużenia? Jak dogadać się z ZUS-em i US-em? Zapraszamy do krótkiego poradnika przygotowanego przez dFinance.pl 

Zadłużenie w ZUS a kredyt bankowy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zmora dla małych firm jak to w powszechnym mniemaniu bywa. Przedsiębiorca miesiąc w miesiąc zobowiązany jest regulować składki, za siebie oraz pracowników. Kiedy przychodzi słabszy okres w prowadzeniu firmy, zdarzają się też zaległości w płatnościach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co zrobić w sytuacji pojawienia się zadłużenia w ZUS-ie?

Najprostszym będzie złożenie wniosku, o uzyskanie systemu ratalnego w spłacie długu. Rozłożenie długu na kilkumiesięczne raty pozwoli spłacić należność, bez utraty płynności finansowej.

Co jednak w sytuacji kiedy staramy się o kredyt na firmę?

Z reguły banki nie akceptują podpisanych systemów ratalnych w ZUS. Wtedy też niezbędnym będzie uzyskanie pożyczki na spłatę ZUS. Firmy poza bankowe oferują krótkoterminowe pożyczki, np. na 24 miesiące przeznaczone na spłatę ZUS-u. Ich koszt, kiedy posiłkujemy się takimi zobowiązaniami nie będzie najwyższy, jeśli po 3-4 miesiącach bierzemy pod uwagę zamknięcie ich normalnym kredytem bankowym. Takie pożyczki możliwe są już do zrobienia od 2-3 tyś zł zaległości z ZUS-em do nawet 200 tyś zł w przypadku większych firm.

Zadłużenie w US

Nieterminowe płatności podatku dochodowego spowodować mogą piętrzenie się długu w Urzędzie Skarbowym. Zazwyczaj spotykamy firmy z kilku miesięcznym brakiem płatności do US, reagujące dopiero wtedy kiedy US nałoży blokadę na konto firmowe. Powoduje to paraliż działania firmy, wpływy zajmowane na rzecz spłaty długu.

Opóźnienie spłat w US, co zrobić?

Dlatego warto reagować wcześniej. Pomyśleć jakie są możliwości wybrnięcia z rosnącego zadłużenia firmy. Na szczęście US umożliwia firmom działanie. Możliwość, podobnie jak w ZUS-ie starania się o spłatę ratalną oraz odroczenie terminu płatności to 2 drogi którymi firmy mogą wyjść z problemów.

Zaległości w US a kredyt bankowy, pożyczka na spłatę zadłużenia

Niestety zaległość w Urzędzie skarbowym uniemożliwia uzyskanie kredytu bankowego. Banki nie zaakceptują systemów ratalnych podpisanych z US ponieważ, świadczy to o złej kondycji firmy. Aby starać się o kredyt bankowy dla firm, niezbędnym będzie uregulowanie długu z instytucją. Można to zrobić uzyskują krótkookresową pożyczkę poza bankową przeznaczoną na spłatę zaległości w Urzędzie Skarbowym. Uregulowanie pozwoli, już tydzień później staranie się o kredyt bankowy oraz spłacenie pożyczki.  Firmy pożyczkowe oferują zobowiązania przeznaczone na spłatę zaległości w US już od 2-3 tyś zł nawet do 200 tyś zł zaległości w przypadku większych firm. Jeśli po 3 czy 4 miesiącach taką pożyczkę spłacimy sami, bądź kredytem bankowym jej koszt nie wyjdzie duży.

Masz pytania? Zostaw nr, oddzwonimy bądź napisz do nas maila.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839