logo dfinance

Bankowy kredyt odnawialny, czym jest i jak działa?

Bankowy kredyt odnawialny

Zapewne nie jeden raz już spotkaliśmy się z propozycją przyznania nam przez bank kredytu odnawialnego. Produkt dosyć często jest proponowany przez instytucje bankowe, korzysta z niego coraz większa liczba Polaków. Ale czym właściwie jest bankowy kredyt odnawialny? Kiedy się przydaje i jak z niego korzystać.

Czym jest bankowy kredyt odnawialny?

Spróbujemy wyjaśnić na przykładzie. Wielokrotnie w życiu spotykamy sytuację kiedy nagle potrzebujemy środków finansowych, nie dużych na bieżące wydatki. Mamy wtedy do wyboru zaciągnięcie szybkiej pożyczki bądź właśnie udostępnienie przez bank limitu środków. Jest to o tyle lepsze, że spłacając takie zobowiązanie, w dowolnym momencie możemy ponownie z niego skorzystać. Jeśli jednorazowa pomoc banku to dla nas za mało, chcielibyśmy mieć bezpieczny bufor finansowy pod ręką kredyt odnawialny jest dobrym rozwiązaniem.

Bankowy kredyt odnawialny- koszty kredytu

Jak w każdym produkcie bankowym, czy to kredycie gotówkowym, czy karcie kredytowej zwracajmy uwagę na koszty. Ile wynosi RRSO, prowizje koszty przyznanego nam kredytu odnawialnego? W jaki sposób są naliczane opłaty. Czy są naliczane od całości wykorzystanego kredytu odnawialnego czy tylko od części wykorzystanych przez nas środków?

Warto dopytywać i czytać umowę o kredyt odnawialny. Na jaki czas zostanie przyznany kredyt, ile będzie nas kosztowało jego odnowienie? Czy koszty zawsze będą stałe czy zależą od użytkowania produktu. Średni koszt kredytu odnawialnego, bankowego przyjmujemy na 10 % w skali roku, najczęściej od używanych przez nas środków.

Bankowy kredyt odnawialny, zasada działania

Kredyt odnawialny jest produktem przynależnym do naszego rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego prowadzonego w banku. Podstawową funkcją kredytu odnawialnego jest powiększenie dostępnych środków na koncie.  Klient korzysta z rachunku, jeśli skończą mu się wolne środku zaczyna korzystać z kredytu odnawialnego. Gdy wpływa pensja czy przelew automatycznie taki kredyt odnawialny jest spłacany, powiększony o prowizję wynikającą z umowy. Zazwyczaj koszt to około 10 % w skali roku. Kredyty najczęściej zawierane są na 12 mieś z automatycznym przedłużeniem. Kwoty zaczynają się już od kilkuset złotych do nawet 100 tyś zł udostępniane przez banki dla swoich klientów, głównie firmowych.

Zalety bankowego kredytu odnawialnego

Nie bez powodu kredyt odnawialny jest bardzo popularnym kredytem, chętnie branym przez Polaków. Ma tą zaletę, że dostajemy określoną kwotę do wykorzystania w dowolnym czasie i płacimy od jej użycia. W każdym momencie możemy odnowić wypłatę środków jeśli tylko zajdzie potrzeba.

Sporą oszczędnością czasu jest właśnie odnawialność kredytu. Dzięki temu oszczędzamy czas na podpisywanie kolejnych dokumentów kredytowych. Zamiast uzyskać kredyt gotówkowy na mniejszą kwotę, spłacić go i kolejny raz wnioskować, podpisywać tonę dokumentów tylko ponownie uruchamiamy nasz kredyt odnawialny.

Kredyty odnawialne jak i odnawialne pożyczki możemy uzyskać poza bankowo jak i bankowo. Zdecydowanie bardziej polecamy staranie się o bankowe zobowiązania. RRSO proponowane przez banki jest zdecydowanie niższe.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839