logo dfinance

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kredytach, cz. II

5 rzeczy

W poprzednim artykule wysunęliśmy tezę, mówiącą o tym, że większość Polaków, nie zdaje sobie sprawy z całościowych kosztów kredytów, które będą musieli ponieść na skutek zaciągnięcia zobowiązania finansowego w instytucjach bankowych. Omówiliśmy rolę promocji w stopach oprocentowania oraz wytłumaczyliśmy, dlaczego nie warto składać zbyt wielu wniosków kredytowych. O czym jeszcze należy pamiętać? Zapraszamy do dalszej lektury. 

Zadbaj o swój BIK

Trzeba pamiętać, że w przypadku BIK-u, niemożliwe jest usunięcie negatywnych wpisów z naszej historii kredytowej. Nawet – pozornie – małe opóźnienie, może psuć naszą reputację na najbliższych pięć lat. Warto jednak wiedzieć, że BIK zawiera więcej pozytywnych informacji, niż tych, które mogą nam zaszkodzić i należy z tego umiejętnie korzystać. W sytuacji,  w której wyrazimy zgodę na przetwarzanie naszych danych przez BIK (również po spłacie zobowiązania) nasze – bądź co bądź – wzorowe postępowanie będzie widoczne w systemie i skutecznie zwiększy szansę na możliwość dostania kolejnej pożyczki.

Nie daj się wciągnąć w spiralę zadłużenia

Powiedzmy sobie szczerze: kredyty gotówkowe, są nie tylko pomocnym, ale również logicznym wyjściem z trudnej sytuacji finansowej. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy nie korzystamy z kalkulatora i źle oceniamy swoje możliwości. Jeżeli zaciągniemy zobowiązanie finansowe ze świadomością, że nie będziemy w stanie go spłacić, to niestety, ale sami ukręcimy sobie bicz nad głową. Każdą decyzję o wzięciu kredytu powinieneś dokładnie przemyśleć. Około 4 procent Polaków przyznaje, że bierze nowy kredyt po to, aby spłacić stary.

Raty

Najczęściej kredyty spłacane są przy użyciu systemu tzw. rat równych. Należy jednak pamiętać, że są one równe tylko w przypadku stałego oprocentowania oraz przy stałym kursie kredu walutowego, a jak powszechnie wiadomo i oprocentowanie i kurs, mają to do siebie, że bywają zmienne. Raty malejące z kolei, powinny zmniejszać się z każdym kolejnym miesiącem, ale mogą notować chwilowy wzrost w zależności od aktualnie obowiązującego oprocentowania lub kursu.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839