logo dfinance

Obniżenie kosztów kredytu, jak obniżyć koszty naszych zobowiązań?

Obniżenie kosztów kredytu, jak obniżyć raty

Obniżenie kosztów spłacanego przez nas kredytu bankowego

Czy możliwe jest obniżenie kosztów kredytu bankowego w trakcie jego spłaty? Wielokrotnie spotykamy się z podobnymi pytaniami zadawanymi przez naszych klientów. Oczywiście że jest możliwe! Pomimo związania się z bankiem na okresy spłaty nawet 10 lat istnieje wiele scenariuszy obniżenia kosztów. Postaraliśmy się zebrać kilka istotnych kwestii i przedstawić je w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury.

Obniżenie kosztów kredytu, Pożycz ile trzeba, nie więcej

Wielu klientów do tematu kredytowania podchodzi mało perspektywicznie.  Jeśli już banki przedstawiają im ofertę, proponują nawet kwotę wyższą niż wnioskowaną, zgadzają się na wyższe kwoty bez refleksji. Argumenty najczęściej są te same, bezpieczne środki na czarną godzinę, jeśli bank udostępnia wyższe środki dlaczego by nie skorzystać. Jest to o tyle mało mądre posunięcie, że jeśli środki mają przez kilka lat czekać na rzeczoną trudną chwilę cały czas będziemy za nie płacić oprocentowanie wynikające z podpisanej przez nas umowy kredytowej. Zdecydowanie lepiej kiedy będzie potrzeba dobrać odpowiednią kwotę na kolejnym kredycie, co w końcowym rozrachunku okaże się zdecydowanie tańsze.

Więc przemyśl mądrze drogi kliencie, jaka jest dokładna kwota którą potrzebujesz, nie zapożyczaj się ponad stan, pamiętaj że w długim okresie wysoka rata może odbić się na Twojej płynności finansowej. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczną nadwyżkę finansową może pomyśl o karcie kredytowej. Takie zobowiązanie będzie obciążeniem jedynie wtedy gdy użyjesz udostępnionych dla Ciebie środków. Karta z której nie korzystasz będzie dla Ciebie zupełnie darmowa.

Obniżenie kosztów kredytu, Spłać go jak najszybciej

Zasada jest prosta, im krótszy okres kredytu gotówkowego, konsolidacyjnego tym niższy jego koszt. Klient unika opłat związanych z oprocentowaniem kredytu. Część odsetkowa raty może stanowić nawet jej połowę wysokości, więc jeśli weźmiemy pod uwagę spłacenie kredytu 2-3 lata przed czasem osiągniemy sporą oszczędność.

Najczęstsze pytania dotyczące tej materii dotyczą klientów, wartościujących jak będzie lepiej zrobić, czy trzymać środki na lokatach, czy przeznaczyć je na szybszą spłatę kredytów. Oczywiście każda rada powinna być indywidualna, więc nie będziemy generalizować. Co do zasady zdecydowanie taniej będzie uwolnić się od kredytów spłacając je, nawet kosztem likwidacji lokaty bankowej. Warto dokładnie przeliczyć jakie korzyści osiągniemy na takim zabiegu.

Obniżenie kosztów kredytu, Zrezygnuj z ubezpieczenia

Kolejnym wyjściem, mającym na celu obniżenie kosztu kredytu gotówkowego bądź konsolidacyjnego może być rezygnacja z ubezpieczenia na naszym zobowiązaniu. Rezygnacja bądź jego wymiana na inne, dużo tańsze. Niejednokrotnie banki dołączają obligatoryjne ubezpieczenie z którego klient może zrezygnować jedynie pod warunkiem przedstawienia innego ubezpieczenia. Warto zorientować się na ile tańsze może być ubezpieczenie naszego kredytu, zazwyczaj klienci zamieniają ubezpieczenia na takie o 60-65 % tańsze.

Rezygnacja możliwa jest wtedy, gdy bank nie sprzedaje nam obligatoryjnego ubezpieczenia, co zdarza się najczęściej. Jeśli nie odpowiadają nam zapisy ubezpieczeń, nie znajdujemy w nich całkowitego zabezpieczenia warto z niego zrezygnować na poczet obniżenia naszych rat, bądź zmniejszenia salda kredytu.

Obniżenie kosztów kredytu, zmień bank w jakim spłacasz kredyt

Jeśli bank w którym spłacasz kredyt zaproponował Ci maksymalną wysokość oprocentowania zobowiązania (na 1.05.2020 to 8 %) pomyśl nad zmianą banku. Dobre oferty posiadają niższe oprocentowanie rzędu 4,99 %, co z pewnością spowoduje obniżenie raty. Szczególnie w dobie możliwych zwrotów prowizji od banków takie ruchy nie będą generować wysokich kosztów.

Taki zabieg bez problemu można uzyskać na konsolidacji jednego z Twoich kredytów bez dobrania gotówki. Faktycznie sprowadzi się to do przeniesienia zobowiązania do innego banku z lepszymi warunkami spłaty.

Obniżenie kosztów kredytu, odzyskaj prowizję za wcześniejszą spłatę

Pośrednio to rozwiązanie odnosi się do kwestii wcześniejsze spłaty. Każda wcześniejsza spłata zobowiązania kredytowego umożliwia odzyskanie części początkowej prowizji banku. Prowizja dotyczy niewykorzystanego okresu obowiązywania umowy kredytowej. Jeśli początkowa prowizja wynosiła 5 tyś zł, kredyt udostępniony był na 60 mieś, a spłaciłeś/ spłaciłaś go po 48 mieś bank powinien zwrócić Ci 1/5 wysokości prowizji. Aby obliczyć dokładne wartości zwrotów skontaktuj się z naszym doradcą kredytowym.

Jeśli masz jakieś pytania zapraszamy do ich zadania naszym doradcom, kontakt przez formularz, mailowy bądź telefoniczny.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839