logo dfinance

Jakimi sposobami można zwiększyć zdolność kredytową?

podpisywanie umowy

Starając się otrzymać kredyt na mieszkanie czy inny cel, niezależnie od jego kwoty należy wykazać zdolność kredytową. Jest ona najistotniejszym czynnikiem całej procedury, ponieważ informuje o tym, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać zobowiązania w wyznaczonym terminie. Na podstawie zdolności kredytowej można obliczyć maksymalną kwotę, która może zostać pożyczona. Zdarza się jednak, że jest ona mniejsza niż ta, której potrzebuje kredytobiorca. Co zrobić w takiej sytuacji? W jaki sposób można zwiększyć zdolność kredytową?

Zwiększenie dochodów i zadbanie o ich źródło

Jednym z kluczowych kryteriów, które bank bierze pod uwagę, obliczając zdolność kredytową, jest wysokość dochodów. Właśnie dlatego starając się o kredyt gotówkowy, warto poprosić szefa o podwyżkę. Jednak zwykle pod uwagę brany jest ostatni kwartał, w związku z czym takie próby warto podjąć odpowiednio wcześniej. Kredyt z niskim dochodem zwykle jest o wiele trudniej otrzymać. Kolejną kwestią jest źródło dochodów, które przede wszystkim powinno być legalne. Najbardziej wiarygodnym kredytobiorcą dla banku będzie osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony.

Spłacenie innych zobowiązań lub konsolidacja

Zdolność kredytową może zwiększyć również pozbycie się aktualnych zobowiązań. Mowa tutaj na przykład o zaciągniętych chwilówkach. Oprócz tego warto zmniejszyć lub w miarę możliwości zlikwidować zadłużenie w banku i spłacić kredyty ratalne zaciągnięte w sklepie. Może się zdarzyć tak, że kredytobiorca posiada już kilka produktów kredytowych. W takim przypadku warto połączyć dotychczasowe raty w jedną mniejszą. W tym celu warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjnySpowoduje on zmniejszenie bieżących obciążeń, a tym samym zwiększy zdolność kredytową.

Niewystarczająca zdolność kredytowa nie oznacza konieczności rezygnacji z kupna mieszkania czy realizacji innych planów. Istnieje kilka możliwości jej zwiększenia. Warto zadbać o swoje źródło dochodu, a w miarę możliwości zwiększyć ich comiesięczną wysokość, a także uporządkować kwestie związane z obecnymi zobowiązaniami. Jeśli dodatkowo zmniejszycie Państwo stałe koszty życia, na przykład wynajmując mniejsze i tańsze mieszkanie czy rezygnując z drogiego leasingu samochodu, zdolność kredytowa z pewnością ulegnie znacznej poprawie, a informacje otrzymane od doradcy w banku będą bardziej optymistyczne.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839