Starając się otrzymać kredyt na mieszkanie czy inny cel, niezależnie od jego kwoty należy wykazać zdolność kredytową. Jest ona najistotniejszym czynnikiem całej procedury, ponieważ informuje o tym, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać zobowiązania w wyznaczonym terminie. Na podstawie zdolności kredytowej można obliczyć maksymalną kwotę, która może zostać pożyczona. Zdarza się jednak, że jest ona mniejsza niż ta, której potrzebuje kredytobiorca. Co zrobić w takiej sytuacji? W jaki sposób można zwiększyć zdolność kredytową?

Zwiększenie dochodów i zadbanie o ich źródło

Jednym z kluczowych kryteriów, które bank bierze pod uwagę, obliczając zdolność kredytową, jest wysokość dochodów. Właśnie dlatego starając się o kredyt gotówkowy, warto poprosić szefa o podwyżkę. Jednak zwykle pod uwagę brany jest ostatni kwartał, w związku z czym takie próby warto podjąć odpowiednio wcześniej. Kredyt z niskim dochodem zwykle jest o wiele trudniej otrzymać. Kolejną kwestią jest źródło dochodów, które przede wszystkim powinno być legalne. Najbardziej wiarygodnym kredytobiorcą dla banku będzie osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony.

Spłacenie innych zobowiązań lub konsolidacja

Zdolność kredytową może zwiększyć również pozbycie się aktualnych zobowiązań. Mowa tutaj na przykład o zaciągniętych chwilówkach. Oprócz tego warto zmniejszyć lub w miarę możliwości zlikwidować zadłużenie w banku i spłacić kredyty ratalne zaciągnięte w sklepie. Może się zdarzyć tak, że kredytobiorca posiada już kilka produktów kredytowych. W takim przypadku warto połączyć dotychczasowe raty w jedną mniejszą. W tym celu warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjnySpowoduje on zmniejszenie bieżących obciążeń, a tym samym zwiększy zdolność kredytową.

Niewystarczająca zdolność kredytowa nie oznacza konieczności rezygnacji z kupna mieszkania czy realizacji innych planów. Istnieje kilka możliwości jej zwiększenia. Warto zadbać o swoje źródło dochodu, a w miarę możliwości zwiększyć ich comiesięczną wysokość, a także uporządkować kwestie związane z obecnymi zobowiązaniami. Jeśli dodatkowo zmniejszycie Państwo stałe koszty życia, na przykład wynajmując mniejsze i tańsze mieszkanie czy rezygnując z drogiego leasingu samochodu, zdolność kredytowa z pewnością ulegnie znacznej poprawie, a informacje otrzymane od doradcy w banku będą bardziej optymistyczne.