logo dfinance

Jak uzyskać kredyt bankowy w przypadku rencisty?

Kredyty dla rencistów, jak uzyskać finansowanie dla rencisty

Kredyt dla rencisty, jak uzyskać kredyt bankowy?

Niespodziewana zmiana sytuacji lub ważny wydatek nie ujęty w domowym budżecie to elementy skłaniające osoby starsze do skorzystania z kredytu dla rencisty. Taka potrzeba zachodzi w życiu osób w każdym wieku, niezależnie od posiadanego statusu. Jak pokazują badania, po dodatkowe środki coraz częściej zgłaszają się osoby starsze, a także te zaliczane do grupy rencistów. Osoba, która pobiera wynagrodzenie z tytułu renty nie jest w najlepszej sytuacji dochodowej. Niska kwota, najczęściej przyznawana na czas określony nie jest dobrze postrzegana przez banki. Chociaż banki mogą być nieco bardziej ostrożne przy udzielaniu kredytów osobom starszym, nie znaczy to, że jest to niemożliwe. Rentę można traktować jako stały dochód, który może wpłynąć na zdolność kredytową klienta.

Kredytowanie rencistów przez banki

Seniorzy stanowią sporą grupę kredytobiorców. Pomimo nienajlepszego postrzegania, banki mają do nich stosunkowo duże zaufanie, ponieważ spłacalność kredytów przez starsze osoby jest zdecydowanie lepsza niż przez młodsze roczniki. Wysokość renty socjalnej od 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto. Takie wynagrodzenie brane pod uwagę przez banki nie spowoduje dużej zdolności kredytowej, lecz renciści mogą uzyskać nawet 30 tysięcy kredytu bankowego. Rata rozłożona nawet na 10 lat spowoduje dogodne możliwości jej spłaty.

Konsultacja z doradcą finansowym może okazać się pomocna w procesie ubiegania się o kredyt dla rencisty. Doradca może pomóc w analizowaniu ofert banków oraz wybrać najkorzystniejszą opcję. Ponadto doradca może udzielić wskazówek dotyczących poprawy zdolności kredytowej oraz pomóc w negocjacji warunków kredytu z bankiem.

Cel kredytów uzyskiwanych przez rencistów

Sytuacja demograficzna w naszym kraju nie pozostawia złudzeń – od lat nasze społeczeństwo starzeje się. Oznacza to, że przybywa osób starszych, natomiast osób w wieku produkcyjnym jest mało. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są niskie renty i emerytury dla seniorów. Dlatego też bardzo często osoby starsze i niezdolne już do pracy nie posiadają oszczędności. Z pomocą wówczas przychodzą oferty bankowe dedykowane seniorom.

Renta zazwyczaj nie daje możliwości oszczędzania oraz jest często niewystarczająca do pokrycia wszystkich potrzeb życiowych. Dla wielu rencistów, utrzymywanie się na bieżąco z wydatkami może być trudne, a kredyty bankowe stają się kluczowym wsparciem finansowym. Jednak wbrew pozorom najczęstszym celem kredytowania rencistów nie są leki czy bieżące opłaty. Stosunkowo najczęstszym powodem starania się o kredyt osób utrzymujących się z renty jest pomoc rodzinie. Popularne jest także zadłużanie się na remont mieszkania czy domu. Kredyty gotówkowe udzielane przez bank nie mają określonego celu. Kredytobiorca może wykorzystać uzyskany kredyt na dowolny pożądany cel.

Jakie banki kredytują rencistów?

Większość banków posiada kredyty dla rencistów. Najważniejszym jest osiąganie minimum dochodowego wymaganego przez dany bank. Minima dochodowe zaczynają się już na poziomie 600 – 700 zł, kończą się nawet na 1 200 zł. Przeważająca większość banków akceptuje dochody w okolicach 1 000 zł.

Dodatkowym czynnikiem przy kredytowaniu rencistów jest wiek kredytobiorcy. Warto mieć na uwadze dostępny maksymalny wiek osoby starającej się o kredyt w danym banku. Banki najczęściej określają maksymalny wiek, jaki przypada na ostatnią spłacaną ratę przez kredytobiorcę.

Ostatnim nie mniej ważnym czynnikiem jest okres na jaki została przyznana renta. Część banków będzie w stanie zaproponować kredytu na okres obowiązywania renty, inne po wykazaniu ciągłości renty, jej odnawianiu będą w stanie udzielić kredytów nawet na 10 lat.

Każdy bank ma swoje indywidualne warunki i oferuje różne produkty finansowe dla rencistów. Dlatego warto przeanalizować oferty kilku instytucji, a nie tylko skupiać się na jednej. Porównanie kosztów, takich jak prowizje czy oprocentowanie oraz dostępnych opcji zabezpieczenia może pomóc w wyborze najbardziej korzystnego kredytu.

Bankowy kredyt dla rencisty a historia kredytowa

Uzyskanie kredytu bankowego dla osoby utrzymującej się z renty z pewnością będzie prostsze jeśli kredytobiorca posiada już historię kredytową. Każda terminowo regulowana rata poprawia historię, co za tym idzie banki będą skłonne pożyczyć większe środki na lepszych warunkach.

Zdecydowanie lepiej zwrócić się o pomoc w kredycie do instytucji bankowych. Firmy pożyczkowe bardzo chętnie dają pożyczki rencistom, lecz później renciści mają spore problemy z ich spłatą. Warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego pośrednika kredytowego, który z pewnością pomoże Ci uzyskać najtańsze dostępne rozwiązanie kredytowe.

Osoba utrzymująca się z renty lub emerytury nie otrzyma kredytu gotówkowego – jak się okazuje, to dosyć powszechne założenie jest błędne. Wbrew pozorom emeryci lub renciści są całkiem pożądanymi kredytobiorcami dla banków. Do tego stopnia, że powstają nawet specjalne oferty kredytowe wyłącznie dla seniorów lub osób pobierających rentę. Jak wiemy, poziom życia osób starszych w Polsce nie należy niestety do luksusów. Dlatego też renciści i emeryci często sięgają po pożyczki.

Jakie są warunki uzyskania kredytu i co składa się na zdolność kredytową seniorów?

W czasie zaciągania kredytu należy liczyć się z pewnymi wymaganiami, które trzeba spełniać. Szczegóły zależą od modelu działania danej placówki, dlatego warto zapoznać się z konkretną ofertą. Zdolność kredytowa emerytów i rencistów określana jest przez bank właściwie w taki sam sposób, jak w przypadku innych kredytobiorców. Podstawowym kryterium jest oczywiście wysokość comiesięcznego dochodu. Kluczową rolę odgrywa także dotychczasowa historia kredytowa seniora. Jeśli w przeszłości raty były spłacane terminowo, wiarygodność kredytobiorcy w oczach banku wzrasta.

Nie bez znaczenia są oczywiście także aktualne zobowiązania finansowe seniora, takie jak rachunki stałe czy raty za inne pożyczki. Im mniej stałych, miesięcznych kosztów tym naturalnie wyższa szansa na uzyskanie kredytu. Dochód wynikający z renty jest zazwyczaj bardzo niski. Nie oznacza to jednak, że rencista nie ma szans na żadną pożyczkę. Jeśli stara się on o kwotę rzędu kilku tysięcy złotych, nie powinno być większych problemów z jej uzyskaniem.

Zarówno praktyka, jak i przeprowadzone badania dowodzą, że uzyskanie pożyczki w przypadku rencistów nie jest czymś trudnym. Banki chętnie udzielają wsparcia zarówno emerytom, jak i rencistom. Specjaliści wiedzą, że osoby te rzeczywiście potrzebują pomocy w postaci gotówki, a także, że sumiennie spłacają zaciągnięte zobowiązania.

Jak uzyskać pożyczkę?

Jeśli jesteś rencistą i zastanawiasz się, gdzie możesz szybko, bezpiecznie i łatwo uzyskać pożyczkę, sprawdź naszą ofertę. Jesteśmy świadomi, jak cenny jest czas naszych klientów, dlatego dążymy do uproszczenia wszystkich formalności i dbamy o pełen komfort na każdym etapie współpracy. Dzięki naszym wysiłkom możesz skorzystać z unikalnej, uproszczonej procedury starania się o wsparcie.

Naszym głównym celem jest tworzenie unikalnych ofert kredytowych dla rencistów i bycie blisko naszych klientów, zawsze kiedy potrzebują finansowego wsparcia. Obecnie współpracujemy z: Alior Bank, Nest Bank, Getin Bank, Plus Bank, mBank, Raiffeisen, Credit Agricole, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank, Bank Pocztowy, Idea Bank, SKOK, TF Bank, PKO BP, Pekao SA, BGŻ BNP Paribas.

Naszymi największymi zaletami jest szybkość i skuteczność działania, niezawodność i pełen profesjonalizm, a także wysoka jakość świadczonych usług, odpowiedzialność i uczciwość. Już dziś sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839