Kredyt dla rencisty, jak uzyskać kredyt bankowy?

Osoba , która pobiera wynagrodzenie z tytułu renty nie jest w najlepszej sytuacji dochodowej. Niska kwota, najczęściej przyznana na czas określony nie jest dobrze postrzegana przez banki. W jaki sposób uzyskać jak największą kwotę kredytu, wpłaconą na jak najdłuższy okres? Zapraszamy do lektury dotyczącej kredytowania rencistów.

Kredytowanie rencistów przez banki

Seniorzy stanowią sporą grupę kredytobiorców. Pomimo nie najlepszego postrzegania, banki mają do nich stosunkowo duże zaufanie, ponieważ spłacalność kredytów przez starsze osoby jest zdecydowanie lepsza niż przez młodsze roczniki. Wysokość renty socjalnej w 2019 roku oscyluje na kwotę ok 1063 zł. Takie wynagrodzenie brane pod uwagę przez banki nie spowoduje dużej zdolności kredytowej, lecz renciści mogą uzyskać nawet ok 30 tyś zł kredytu bankowego. Rata rozłożona nawet na 10 lat spowoduje dogodne możliwości jej spłaty.

Cel kredytów uzyskiwanych przez rencistów

Wbrew pozorom najczęstszym celem kredytowania rencistów nie są leki czy bieżące opłaty. Stosunkowo najczęstszym powodem starania się o kredyt osób utrzymujących się z renty jest pomoc rodzinie. Popularne jest także zadłużanie się na remont mieszkania czy domu. Kredyty gotówkowe udzielane przez bank nie mają określonego celu. Kredytobiorca może wykorzystać uzyskany kredyt na dowolny pożądany cel.

Jakie banki kredytują rencistów?

Większość banków posiada kredyty dla rencistów. Najważniejszym jest osiąganie minimum dochodowego wymaganego przez dany bank. Minima dochodowe zaczynają się już na poziomie 600- 700 zł, kończą się nawet na 1,2 tyś zł. Przeważająca większość banków akceptuje dochody w okolicach 1 tyś zł.

Dodatkowym czynnikiem przy kredytowaniu rencistów jest wiek kredytobiorcy. Warto mieć na uwadze dostępny maksymalny wiek osoby starającej się o kredyt w danym banku. Banki najczęściej określają maksymalny wiek, jaki przypada na ostatnią spłacaną ratę przez kredytobiorcę.

Ostatnim nie mniej ważnym czynnikiem jest okres na jaki została przyznana renta. Część banków będzie w stanie zaproponować kredyt na okres obowiązywania renty, inne po wykazaniu ciągłości renty, jej odnawianiu będą w stanie udzielić kredytów nawet na 10 lat.

Bankowy kredyt dla rencisty a historia kredytowa

Uzyskanie kredytu bankowego dla osoby utrzymującej się z renty z pewnością będzie prostsze jeśli kredytobiorca posiada już historię kredytową. Każda terminowo regulowana rata poprawia historię, co za tym idzie banki będą skłonne pożyczyć większe środki na lepszych warunkach.

Zdecydowanie lepiej zwrócić się o pomoc w kredycie do instytucji bankowych. Firmy pożyczkowe bardzo chętnie dają pożyczki rencistom, lecz później renciści mają spore problemy z ich spłatą. Polecanym jest zwrócić się o pomoc do doświadczonego biura pośrednictwa kredytowego. Profesjonalny pośrednik kredytowy z pewnością pomoże nam uzyskać najtańsze dostępne rozwiązanie kredytowe.

Osoba utrzymująca się z renty lub emerytury nie otrzyma kredytu gotówkowego – jak się okazuje, to dosyć powszechne założenie jest błędne. Wbrew pozorom emeryci lub renciści są całkiem pożądanymi kredytobiorcami dla banków. Do tego stopnia, że powstają nawet specjalne oferty kredytowe wyłącznie dla seniorów lub osób pobierających rentę. Jak wiemy, poziom życia osób starszych w Polsce nie należy niestety do luksusów. Dlatego też renciści i emeryci często sięgają po pożyczki. W naszym artykule poddamy analizie czynniki wpływające na zdolność kredytową emerytów i rencistów. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego emeryci i renciści sięgają po kredyty?

Sytuacja demograficzna w naszym kraju nie pozostawia złudzeń – od lat nasze społeczeństwo starzeje się. Oznacza to, że przybywa osób starszych, natomiast osób w wieku produkcyjnym jest mało. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są niskie renty i emerytury dla seniorów. Dlatego też bardzo często osoby starsze i niezdolne już do pracy nie posiadają oszczędności. Z pomocą wówczas przychodzą oferty bankowe dedykowane seniorom.

Jakie są warunki uzyskania kredytu i co składa się na zdolność kredytową seniorów?

Zdolność kredytowa emerytów i rencistów określana jest przez bank właściwie w taki sam sposób, jak w przypadku innych kredytobiorców. Podstawowym kryterium jest oczywiście wysokość comiesięcznego dochodu. Kluczową rolę odgrywa także dotychczasowa historia kredytowa seniora. Jeśli w przeszłości raty były spłacane terminowo, wiarygodność kredytobiorcy w oczach banku wzrasta. Nie bez znaczenia są oczywiście także aktualne zobowiązania finansowe seniora, takie jak rachunki stałe czy raty za inne pożyczki. Im mniej stałych, miesięcznych kosztów tym naturalnie wyższa szansa na uzyskanie kredytu. W przypadku emerytów o kredyt nieco łatwiej. Dochód wynikający z renty bowiem jest zazwyczaj bardzo niski. Nie oznacza to jednak, że rencista nie ma szans na żadną pożyczkę. Jeśli stara się on o kwotę rzędu kilku tysięcy złotych, nie powinno być większych problemów z jej uzyskaniem.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu dla emeryta lub rencisty?

Obecnie banki prześcigają się w różnych ofertach dedykowanych osobom starszym. Jak zatem wybrać te najlepszą? Gdzie szukać pomocy? W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć rady u profesjonalistów. Warto wówczas skorzystać z oferty znanego i cenionego pośrednika kredytowego. Taką firmą niewątpliwie jest firma dFinance. Powierzając swoją sprawę w ręce specjalistów, mogą być Państwo pewni obsługi na najwyższym poziomie. Pracownicy bowiem dołożą wszelkich starań, aby pomóc Państwu wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego.