logo dfinance

Wpływ karty kredytowej na zdolność kredytową

Karta kredytowa

Karta kredytowa jest bardzo prostym narzędziem finansowania bieżących potrzeb, jeśli tylko korzystamy z niej z głową. Ta usługa bankowa zwiększa nasze bezpieczeństwo finansowe, ponieważ możemy skorzystać z niej w każdej chwili, nie ponosząc przy tym kosztów, jeśli tylko uregulujemy ją na czas. Czy karta kredytowa może też pomóc w uzyskaniu kredytu gotówkowego?

Czy jednak karta kredytowa ma same zalety?

Każdy z obecnie działających banków ma w swojej ofercie kartę kredytową. W zależności od banku udzielane są kwoty kart od 500 zł do nawet 50 tys. zł. Uruchomienie karty kredytowej jest darmowe. Opłaty pojawiają się dopiero w momencie, kiedy nie spłacamy pobranego kapitału w wyznaczonym okresie. Bank nalicza wtedy odsetki od wykorzystanej kwoty.

Niewątpliwą zaletą karty kredytowej jest wykorzystanie jej we wszystkich możliwych płatnościach w kraju, jak i za granicą.

Jak karta kredytowa wpływa na możliwość uzyskania kredytu?

Karta kredytowa, jak każde inne zobowiązanie finansowe, obciąża nasz budżet domowy. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej przez banki brane są pod uwagę także karty kredytowe. Najprostszą kalkulacją obrazującą poziom obciążenia jest przelicznik 2,5% (w zależności od banku wynosi on od 1% do 4%). Banki nie udostępniają informacji dotyczącej przelicznika, stanowi to ich tajemnicę.

Na przykładzie:

Pan Kowalski posiada 2 karty kredytowe w znanym polskim banku. Pierwsza wartości 4 tys. zł, druga wartości 6 tys. Bank zsumuje karty kredytowe klienta i pomnoży je przez swój przelicznik (10 tys. zł * 2,5%). Miesięczna wartość obciążająca Pana Kowalskiego w tym przypadku wyniesie 250 zł.

Możliwa jest także konsolidacja karty kredytowej. W przypadku klienta opisanego wyżej taki zabieg zwiększy dostępną kwotę kredytu. Banki proponują tańsze warunki kredytu przy konsolidacji kart kredytowych.

Jak karta kredytowa wpływa na wiarygodność kredytową?

Karta kredytowa jest formą kredytowania udzielaną przez bank. Dzięki kilkumiesięcznemu posiadaniu karty kredytowej możemy zbudować na tyle duże zaufanie do nas jako klientów bankowych, że nie będziemy mieć problemu z uzyskaniem większych kredytów. Niezwykle ważna w tym przypadku jest terminowa spłata zobowiązań. Posiadanie karty kredytowej pomaga także w uzyskaniu trudnych kredytów, dzięki podniesieniu wiarygodności klienta.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839