Najogólniej rzecz ujmując, kredyt gotówkowy, to kredyt wypłacany w całości w gotówce. Osoba, która go dostała, może przeznaczyć go na dowolny, wybrany przez siebie cel, w tym również cel niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zastrzyk gotówki może okazać się nieocenioną pomocą podczas spłacania innych zadłużeń lub zakupu nowego auta czy robienia remontu.
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?
Warto to powiedzieć głośno i wyraźnie: o kredyt gotówkowy może się ubiegać każdy, niezależnie od tego, ile zarabia. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy bank ma swoje indywidualne wytyczne dotyczące warunków udzielania kredytów gotówkowych. Zdolność do spłaty zobowiązania przez klienta oceniana jest w sposób jednostkowy. Najważniejszym kryterium, które powinniśmy spełniać, jest oczywiście posiadanie zdolności kredytowej. Jeżeli nawet posiadamy niewielkie zarobki, ale terminowo spłacamy wszystkie należności, to nie musimy się obawiać o to, czy otrzymamy pozytywną decyzję kredytową.
Warto wspomnieć również o kredytach na oświadczenie, gdzie nie trzeba mieć potwierdzenia dochodu ani zdolności, co wiąże się z trochę mniejszymi kwotami.
Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach
Czasy się zmieniają, dlatego większość banków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, także takich, którzy zatrudnieni są na umowę zlecenia lub o dzieło. Dla nich najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu bez zaświadczenia o zarobkach. I chociaż kwota takiego zobowiązania jest o wiele niższa, to wymaga również spełnienia mniejszej ilości formalności. Przykładem takiego kredytu gotówkowego mogą być kredyty na oświadczenie, przyznawane przez banki nawet do 15 tyś zł. Kredyty bez dokumentów dochodowych to także kredyty gotówkowe przyznawane na podstawie obrotów w koncie.
Kredyt gotówkowy – ile kosztuje?
Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z kredytu gotówkowego, to będziemy zobowiązani do zwrotu większej kwoty, niż ta, którą wzięliśmy. Głównym kosztem kredytu gotówkowego są odsetki. Ich wysokość określana jest poprzez oprocentowanie, na które składa się tzw. stopa procentowa WIBOR oraz marża banku. Pierwsza jest wskaźnikiem zmiennym, zależnym od sytuacji panującej na rynku usług bankowych. Druga – stałym.