logo dfinance

Kredyty bankowe, dlaczego obciążone są prowizją, w jakiej wysokości?

Kredyty bankowe, prowizja bankowa, jak uniknąć prowizji kredytu

Podczas poszukiwania odpowiedniego kredytu bankowego, klienci, co zrozumiałe zwracają szczególną uwagę na jego koszty. Ubezpieczenie, oprocentowanie kredytu oraz omawiana przez nas prowizja bankowa przy kredytach gotówkowych, konsolidacyjnych czy hipotecznych są nieodłącznymi kosztami kredytu. Ale czy zawsze muszą występować wszystkie trzy?

Nie koniecznie, zdarzają się kredyty bez ubezpieczenia czy bez prowizji bankowej. Nie zawsze oferty kredytu z zerową prowizją są tańsze od tych z prowizją na poziomie kilku procent. Wiarygodny koszt kredytu obrazuje miernik RRSO.

Udzielenie kredytu, prowizja bankowa

Nie ma jasnej definicji prowizji bankowej. Pod tym pojęciem kryje się wiele czynności stosowanych przez banki, opłata za przygotowanie umowy, opłata za udzielenie czy pożyczenie środków.

Prowizja nie zawsze jest wymagana, kiedy jednak banki zachęcają zerową prowizją, w zamian przydzielają maksymalne oprocentowanie kredytu rzędu 9,99 % w skali roku oraz opłaty ubezpieczeniowe. Porównanie ofert banków nie powinno się odbywać zestawiając jedynie koszty prowizyjne, ale wszystkie trzy najważniejsze składowe ceny kredytu jak właśnie prowizja, oprocentowanie oraz ubezpieczenie kredytu.

Kwoty prowizji bankowej wahają się od 0 % nawet do 25 % pozyskanej kwoty kredytu. Wszystkie opłaty zależą od wyliczonego scoringu klienta. Im lepszy klient tym dostaje tańszy kredyt. Możliwe do uzyskania lepsze koszty kredytu z pewnością uzyskamy dołączając poręczyciela.

Kredyt Odnawialny, prowizja za wznowienie

Prowizja do kredytów bankowych występuje także, w przypadku kredytu odnawialnego. Bank udziela klientowi kredytu na z góry określony czas, czy to 12 czy 24 mieś. Po jego upływie klient decyduje, czy chce przedłużyć kredyt odnawialny. Jeśli tak ponosi wtedy ponownie koszt prowizji bankowej. Warto już przy staraniu się o kredyt odnawialny dopytać o wartości prowizji przy jego odnowieniu.

Spłata kredytu przed czasem, prowizja bankowa

Jak akapit wyżej, najważniejszą rzeczą podczas starania się o produkty bankowe jest uważne zapoznanie się z tym co podpisujemy. Kredyty bankowe zazwyczaj udzielane są na dłuższy czas, nawet na 10 lat. Jeśli nasza sytuacja finansowa się poprawi warto dopytać o możliwość spłacenia kredytu przed czasem. Ważne wtedy są koszty wynikające z takiego działania. Banki krócej na nas zarabiają, ponieważ skraca się okres kredytowania, czyli bank nie zbiera opłat wynikających z oprocentowania kredytu. Dlatego też rekompensuje sobie ten fakt prowizjami wynikającymi z wcześniejszej spłaty kredytu przez klienta.

Czy każdy bank pobiera prowizję za spłatę kredytu przed czasem?

Nie każdy bank pobiera prowizję wynikającą z wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego czy konsolidacyjnego. Są banki, które w ogóle jej nie uwzględniają w umowach kredytowych. Tym bardziej ważną rzeczą, jeśli mamy zamiar spłacić kredyt przed czasem jest dopytanie o koszty.

W celu porównania ofert dobrze jest zwrócić się do sprawdzonego pośrednika kredytowego. Specjalista przedstawi nam możliwie najtańsze dostępne oferty na rynku. Oferty dostosowane do naszej sytuacji, uwzględniające nasze ewentualne problemy.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839