Podpisałeś dziś rano umowę kredytową, a do wieczora środki nadal nie pojawiły się na Twoim koncie? Zastanawiasz się, z czego wynika opóźnienie w wypłacie kredytu bankowego? W artykule wyjaśnimy, od czego zależy szybkość uruchomienia kredytu i co wpływa na czas księgowania się środków.
🕒 Od czego zależy szybkość wypłaty kredytu bankowego?
To jak szybko dostaniemy środki z podpisanej umowy kredytowej zależne jest od kilku czynników:
- Jak szybko doradca wprowadzi podpisaną umowę do systemu
- Zgodności wszystkich podpisów, parafek czy pieczątek po stronie banku
- Jaki wskazaliśmy numer rachunku do uruchomienia kredytu, rachunek banku w którym uruchamiamy kredyt czy inny bank
- Sposób postępowania banku, w jednych od razu po podpisaniu można środki wypłacić w kasie, inne księgują kilka godzin
- Liczby uruchamianych kredytów danego dnia, przy dużym obciążeniu centrali proces może się opóźniać.
Podpisanie umowy kredytowej przez doradcę a uruchomienie środków
Podpisując kredyt bankowy nie od razu doradca musi go uruchomić. Może być tak że od razu po nas ma jakieś inne spotkania i zrobi to nieco później. Wtedy przedłuża się czas oczekiwania. Innym częstym przypadkiem jest konieczność podpisania się drugiej osoby na umowie kredytowej ( innego pracownika banku bądź kierownika) nie zawsze taka osoba jest dostępna, co też może przedłużyć czas uruchomienia środków. Ponadto może zdarzyć się tak że zabraknie podpisu pracownika, pieczątki czy parafki, przez co wymagana jest poprawka umowy, to automatycznie wydłuża czas oczekiwania na środki, a doradca nie informuje o takich zmianach.
Uruchomienie środków na rachunek w tym samym banku
Jeśli uruchamiasz kredyt w banku, w którym masz już konto – środki pojawiają się bardzo szybko. Najczęściej w ciągu kilku minut od podpisania umowy kredytowej przez doradcę banku.
Dlaczego? Środki nie przechodzą przez system międzybankowy, a więc nie czekają na sesje Elixir. To może zaoszczędzić nawet 1-2 dni, zwłaszcza kiedy podpisujesz umowę w piątek (sobota i niedziela dniami bez księgowań środków).
Kredyt konsolidacyjny – jak szybko są wypłacane środki?
W przypadku podpisania przez klientów umowy kredytu konsolidacyjnego występuje bardzo podobna rzecz. Zazwyczaj środki wychodzą z banku wkrótce po podpisaniu umowy – ich księgowanie zależy od sesji w banku odbiorcy. Warto zawsze zwrócić uwagę o której pieniądze wychodzą z banku, z którego je wypłacamy a o której powinny zostać zaksięgowane przez bank przyjmujący.
💡 Jeśli kredyt konsolidacyjny przewiduje wypłatę wolnych środków warto wskazać numer ROR w banku, w którym podpisujemy umowę kredytową. Dzięki temu na rachunku niezwłocznie pojawią się widoczne środki. Kwoty wpłacone na poczet naszych zobowiązań zazwyczaj zaksięgują się w następnym dniu roboczym po podpisaniu umowy kredytowej.
Wypłata kredytu na konto w innym banku
Jeśli wypłacasz kredyt na rachunek innego banku, niż tego z którym podpisałeś umowę kredytową, czas oczekiwania będzie zależał od:
- godziny zlecenia przelewu przez bank,
- sesji przychodzącej w banku docelowym.
W przypadku podpisania umowy popołudniem, środki najczęściej księgują się kolejnego dnia. Także bank przyjmujący środki na poczet spłaty kredytu konsolidowanego, może zwlekać z odnotowaniem transakcji, stąd przyjmuje się że wszystkie konsolidowane kredyty powinny być do 2 dni spłacone. Czas uwzględnia wymienione przez nas etapy.
Kredyt podpisywany przez pośrednika kredytowego- co z wypłatą środków?
Przy kredytach podpisywanych u pośredników (np. doradcy mobilnego) czas uruchomienia może się wydłużyć, ponieważ:
- umowa musi zostać zeskanowana, przesłana do banku – często dopiero wysyłana z biura pośrednika,
- pośrednik może mieć zaplanowane spotkania, co opóźni uruchomienie umów kredytowych,
- niektóre banki uruchamiają kredyty, dopiero po fizycznym dostarczeniu dokumentów w oddziale.
Obowiązkiem pośrednika jest poinformować Cię, kiedy możesz spodziewać się środków na koncie, z zawartej umowy kredytowej.
👉 Aby nie narażać się na niepotrzebną zwłokę i nerwowe czekanie na środki, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z doradców posiadających możliwości uruchomień zdalnych. Kredyty procedowane online, niewymagające osobistego spotkania i podpisania potrafią być uruchomione w 2-3 godziny włączając otrzymanie środków na konto. dFinance.pl posiada szeroką gamę bankowych ofert dostępnych online.
Podsumowanie, ile trwa wypłata kredytu?
Nie ma jednej odpowiedzi, wypłaty kredytów trwają od kilku minut do kilku dni. Dużo zależy od procedur banku, momentu podpisania umowy, jej faktycznej rejestracji przez bank i sesji rozliczeniowych.
Jak przyspieszyć wypłatę kredytu?
- Podaj numer konta w tym samym banku,
- Zadbaj o kompletną i poprawnie podpisaną umowę (rzecz na którą powinien zwrócić uwagę pracownik banku lub doradca),
- Zapytaj doradcę kiedy dokładnie uruchomi kredyt, nie pozwól aby zwlekał do kolejnego dnia.
🔔 Masz pytania? chcesz mieć pewność, że Twój kredyt zostanie wypłacony szybko i bez komplikacji? Skontaktuj się z doradcą dFinance.pl – pomożemy ci przejść całą procedurę krok po kroku.