logo dfinance

Kredyt obrotowy – na czym polega?

Kredyt obrotowy

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wiedzą, że raz na jakiś czas przydaje się dodatkowa gotówka. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z kredytów oferowanych przez banki, dzięki którym łatwiej im rozwinąć działalność, spłacać bieżące zobowiązania w trudniejszym okresie, czy unowocześnić swoją firmę. Popularnym rozwiązaniem jest tzw. kredyt obrotowy.

Kredyt obrotowy na bieżące potrzeby

Kredyt obrotowy to najprościej mówiąc – kredyt dla firmy służący zaspokojeniu jej bieżących potrzeb. Zazwyczaj jest on przydzielany na niedługi okres (chociaż nie jest to regułą), a oprocentowanie wynosi około 10%. Kwota kredytu to kwestia indywidualna. Wyższe limity dostają firmy z dłuższym stażem oraz te, które mają mocniejszą pozycję na rynku (np. nie mają zaległości wobec fiskusa czy nie generują strat). Główną zaletą kredytu jest to, że bardzo łatwo się go odnawia. Jest produktem bardzo elastycznym. Bank może wypłacić pieniądze jednorazowo lub w ratach, podobnie ustala się też warunki spłaty zobowiązania. Wiele firm ceni sobie także możliwość udzielenia kredytu w innej walucie.

Warianty kredytowe

Kredyt obrotowy może być wypłacony w dwóch podstawowych wariantach. Pierwsza opcja to kredyt wypłacony na rachunku bieżącym. Przedsiębiorca ma do niego przypisany ustalony limit zadłużenia. W razie potrzeby po prostu wypłaca pieniądze do jego wysokości. Każda późniejsza wpłata zmniejsza zadłużenie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie: przedsiębiorca podejmuje pieniądze kiedy chce i nie musi za każdym razem przechodzić przedłużających się procedur bankowych. Drugą opcją jest kredyt na rachunku kredytowym. Jednak w tym przypadku przedsiębiorca musi przedstawić bankowi cel pożyczki. Właściciel firmy ograniczony jest umową z bankiem i nie może wydać pieniędzy na inny niż określony w niej cel. W przeciwnym wypadku bank może zażądać zwrotu pieniędzy, a nawet nałożyć karę. Kredyt na rachunku kredytowym może być kredytem odnawialnym i nieodnawialnym. Poprawne wykorzystanie kredytu obrotowego rozwiąże niejedne przejściowe problemy w firmie. Sprawdzi się także do jej szybszego rozwoju.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839