Żyjemy w czasach, w których posiadanie kilku kredytów na raz nie jest już niczym nadzwyczajnym. Oczywiście nieustanne zadłużanie się nie jest dobrym rozwiązaniem, niemniej jeżeli już znajdziemy się w takiej sytuacji, to warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Dlaczego? – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Najogólniej rzecz ujmując, kredyt konsolidacyjny, to połączenie kilku – mniejszych – zobowiązań kredytowych w jedno. W tym konkretnym przypadku konsolidacja polega na całkowitej spłacie wszystkich wcześniejszych kredytów przez bank. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania kredytobiorca, zamiast płacić kilka rat do różnych banków, spłaca jedną, w jednym terminie i jednej instytucji finansowej.

Zalety

Do największych zalet kredytu konsolidacyjnego należy zaliczyć przede wszystkim znaczne obniżenie miesięcznej kwoty spłaty kredytu, wydłużenie czasu spłaty oraz dużą wygodę.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Warto zaznaczyć, że procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie różni się wcale od tej, obowiązującej w przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych. Przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego wniosku oraz wymagań, stawianych przez bank. Ponadto w przypadku kredytu konsolidacyjnego doskonałym pomysłem może okazać się zapoznanie się z ofertami kilku różnych banków, ponieważ mogą się one znacznie od siebie różnić. Jeżeli już podjęliśmy decyzję o połączeniu kilku kredytów w jeden, to warto poświęcić nieco więcej czasu i znaleźć opcję, która odpowiadać będzie naszym oczekiwaniom. Trzeba również zaznaczyć, że za konsolidację kredytów instytucja finansowa pobiera standardowe opłaty. Wliczają się do nich chociażby prowizje oraz odsetki.