logo dfinance

Co dokładnie oznacza skrót RRSO?

RRSO

RSSO to określenie, które często napotykamy w internetowych i telewizyjnych reklamach pożyczek i kredytów. Co dokładnie oznacza ten skrót i jak wysokość RSSO wpływa na ostateczną wysokość kwoty do spłacenia?

Co to jest RSSO?

RSSO to skrót od określenia Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym – czyli ostateczny koszt zaciągniętego kredytu lub pożyczki, jaki ponosi kredytobiorca w związku z podpisaniem umowy kredytowej. Mówiąc prosto, RSSO określa całkowity koszt danej oferty.

Warto tu podkreślić, że RSSO nie dotyczy jedynie oprocentowania pożyczki lub kredytu, lecz także i pozostałych związanych z nimi kosztów – zawierają się w niej więc m.in. prowizja, opłaty manipulacyjne naliczane przez bank czy ubezpieczenie. Należy również pamiętać, że rzeczywista wysokość RSSO jest uzależniona od aktualnej wartości pieniądza – będzie więc zmieniać się wraz z ewentualnym spadkiem lub wzrostem tej ostatniej.

Stawka RSSO podawana przez banki pozwala potencjalnemu kredytobiorcy porównać dostępne oferty i wybrać najbardziej korzystny kredyt z niskim RRSO. Należy tu wziąć pod uwagę, że wysokość i rodzaj opłat manipulacyjnych mogą być różne w zależności od polityki poszczególnych banków. Dokładna stawka RSSO zostanie wskazana w umowie kredytowej, wraz z wyliczeniem wszystkich jej elementów składowych.

Warto pamiętać, że RRSO uzależniona jest również od określonego w umowie terminu spłaty kredytu. Jej wartość będzie wzrastać z każdym kolejnym miesiącem, w miarę zmniejszania się całkowitego okresu, jaki pozostał do pełnej spłaty.

RRSO a RSO – czym się od siebie różnią?

Należy pamiętać, że RRSO to nie to samo co RSO. Druga z wartości to tzw. Roczna Stopa Oprocentowania, która określa jedynie wysokość odsetek, które wiążą się z wybraną pożyczką lub kredytem. Nie obejmuje więc kosztów dodatkowych, jakie wliczone są w wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej. Jedynie ta ostatnia dostarcza więc wystarczających informacji do obliczenia całkowitego kosztu zaciągniętego kredytu lub pożyczki.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839