Stabilne zatrudnienie potwierdzone stałą umową o pracę to dla banku potwierdzenie dużej zdolności kredytowej. Od czasu popularyzacji tzw. umów śmieciowych banki zmieniły nieco zasady przyznawania kredytów gotówkowych. Pracownicy banków doskonale zdają sobie sprawę z tego, że istnieją zawody, w których stałych umów o pracę na czas nieokreślony praktycznie się nie podpisuje.
Przy stałej umowie na czas nieokreślony sytuacja nie jest tragiczna. Banki chętniej udzielą kredytu osobie z taką umową niż pracującej na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło. Rodzaj umowy nie jest jednak jedynym kryterium decydującym o przyznaniu kredytu.
Daty na umowie
Kredytodawca nie tylko patrzy na rodzaj umowy. Przede wszystkim będzie chciał się dowiedzieć, na jaki okres została zawarta nasza umowa. Banki bardzo niechętnie udzielają kredytów, jeśli terminy rat spłaty po dacie końca umowy o pracę, chyba że będziemy w stanie przekonać bank innymi sposobami, że z końcem umowy nie stracimy stałego dochodu.
Bank będzie chciał poznać okres przepracowany na aktualnie obowiązującej umowie. Im dłuższy okres, tym większa szansa do dostanie kredytu. Zwykle banki wymagają, by były to przynajmniej 3 miesiące. Drugą ważną rzeczą, jaka będzie interesować bank, to pytanie, czy jest to nasza pierwsza umowa z tym pracodawcą. Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, jeśli dopiero zaczęliśmy pracę w firmie, a innej – jeśli pracujemy ponad rok, a nasz pracodawca ma zamiar podpisać z nami w przyszłości stałą umowę. O tym może zaświadczyć, wydając tzw. promesę, która również jest ważnym dokumentem dla banku. Pokażmy naszemu kredytodawcy również historię zatrudnienia, która świadczy o ciągłości zatrudnienia, stałych dochodach i naszych możliwościach zarobkowych.
Pozostałe czynniki
Każda sytuacja jest indywidualna, więc pamiętajmy, by zapytać doradcę finansowego o wszystkie szczegóły. Może się okazać, że na naszą korzyść w staraniach o kredyt będą działać jeszcze inne czynniki, mniej oczywiste. Może być nim na przykład nieskazitelna historia kredytowa. Nie bez znaczenia będzie dla kredytodawcy także nasz wiek, wykształcenie, zajmowane stanowisko, stan cywilny i oczywiście wysokość zarobków.