Poszukiwanie dobrego i taniego kredytu przez laika, osobę która nie jest specjalistą w temacie bywa trudne. Natłok kilkudziesięciu banków, różne oferty dopasowane do poszczególnych kategorii klienta mogą przerazić. No bo skąd człowiek ma wiedzieć że jeśli pracuje w budżetówce, to najtańszy kredyt dostanie w banku A, a prowadząc działalność gospodarczą od 7 mieś uzyska najlepszą ofertę w banku B. Zrobienie rozeznania, porównanie ofert banków, wybranie tego najtańszego zajmują troszkę czasu. Kolejną czasochłonną sprawą jest złożenie wniosku, jego analiza i finalne rozmowy z bankiem na temat oferty. Takie postępowanie trwa z reguły tydzień. Spory czas jak dla kogoś kto na co dzień pracuje, zajmuje się rodziną, domem. Dlatego też zdecydowanie prościej skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego, który ma odpowiednie zaplecze wiedzy w temacie kredytów bankowych. Całe postępowanie od momentu zgłoszenia się do pośrednika kredytowego, do uruchomienia kredytu to zazwyczaj 24 godziny. Chcesz maksymalnie skrócić czas uzyskania kredytu? Zapraszamy do lektury
Najlepsza oferta, znalezienie banku
Pierwszy problem w poszukiwaniu kredytu bankowego, czy to gotówkowego czy konsolidacyjnego pojawia się już na początku naszej drogi. Czy bank za rogiem jest na pewno najlepszym wyborem i uzyskamy tam najtańszą ofertę? Najważniejsza rzecz, nie chodź po bankach, nie rób niepotrzebnych zapytań. Może później skutkować to odmowami udzielenia kredytów. Szukaj porównując oferty banków. Każdy z nich ma obowiązek udostępnienia warunków swoich kredytów. Zwracaj uwagę na takie czynniki jak RRSO, oprocentowanie kredytu, prowizje czy marże. Zobacz też czy bank obligatoryjnie do kredytu dołącza ubezpieczenie. Pomyśl, czy takie ubezpieczenie jest niezbędne? Jeśli chcesz się zabezpieczyć, mieć dodatkowy produkt do kredytu jakim jest ubezpieczenie zdecydowanie taniej będzie udać się do firmy ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe, z którymi współpracują banki zazwyczaj sprzedają po prostu drogie ubezpieczenia. W popularnych firmach ubezpieczeniowych klienci uzyskują 50 % tańsze oferty, niż na narzuconym ubezpieczeniu przez bank. Czas uzyskania kredytu nie zmniejszy się szukając samemu, lecz mamy pewność że wybraliśmy najtańszą ofertę.
Porównanie ofert bankowych kredytów
Internet pełen jest porównywarek kredytowych. Warto w takim kalkulatorze odpowiedzieć na kilka pytań, zgodnie ze stanem faktycznym i wydobyć 2-3 banki które powinny dać nam najbardziej atrakcyjną ofertę. Dlaczego powinny? Ponieważ nie mamy pewności że tak będzie. Jeśli bank A publikuje dane o swoich ofertach, RRSO 11 %, w tym szczegółowy opis oprocentowania i marż jest to tylko ogólny pogląd. Banki mają przygotowane swoje własne progi klientów. Zazwyczaj jest ich z 10.
Jeśli klient jest idealny, wpada w próg 1 z najlepszą ofertą, RRSO np. 4%. Jeśli klient ma już kredyty, zdarzały mu się opóźnienia, zapytania może wpaść nawet do progu 10, co skutkuje kredytem drogim z RRSO 23 %. Tak duża rozbieżność ofert powoduje, że klient nie mający specjalistycznej wiedzy w zakresie kredytów bankowych może trafić na drogą ofertę. Wzięcie drogiego kredytu, będzie skutkowało tylko tym ze przez cały okres jego spłaty poniesiemy koszty nawet o 20 % wyższe niż jeślibyśmy uzyskali najtańszy kredyt na rynku. Warto zwrócić się do profesjonalnych pośredników kredytowych. Wiedzą oni który bank, w przypadku konkretnego klienta będzie najbardziej odpowiedni.
Proces wnioskowania o kredyt bankowy
Wnioskowanie o kredyt bankowy również nie ma określonych ram czasowych. W jednym przypadku możemy wyjść po godzinie z banku z uruchomionym kredytem, w kolejnym czas spędzony na wizytach w banku, analizie będzie trwał dobrych kilka dni roboczych. Sporą oszczędnością czasu jest współpraca z pośrednikiem kredytowym. On bowiem od razu powie nam jakie dokumenty będą wymagane przez bank. Nie będzie sytuacji kiedy dziś idziemy do banku, jutro dzwoni pracownik z prośbą o uzupełnienie kilku informacji, a 2 dni później powie nam że brakuje jeszcze jednego podpisu pod naszym wnioskiem. Taki proces może prowadzić do frustracji. Dodatkową rzeczą jest oddanie sprawy do analizy, telefony do nas jako klientów oraz do pracodawców, w sprawie potwierdzenia dochodu. Jeśli oferta zaproponowana przez bank nie jest zadawalająca, nie zaszkodzi się udać do innego banku. Jednak nie należy robić więcej niż 2 zapytań kredytowych. W takiej sytuacji, jeśli obie oferty nie są zadawalające należy zwrócić się do polecanego pośrednika kredytowego. Taki specjalista z pewnością znajdzie najtańszy dostępny dla nas kredyt gotówkowy, czy konsolidacyjny.
Analiza oraz podjęcie decyzji przez bank
Po wprowadzeniu wniosku kredytowego, wcześniej sporządzonego z pracownikiem banku następuje proces decyzji, bądź analizy. Analitycy banku mogą chcieć zadzwonić do pracodawcy aby zweryfikować zatrudnienie. Dopytają wtedy od kiedy klient pracuje, na jaką formę umowy i na jaki czas. Bank może także zażądać od klienta dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy na swoim druczku. Banki mają różnie skonstruowane takie druczki, dlatego też niektóre klauzule do zaznaczenia przez pracodawców mogą się nieco różnić. Proces analizy może trwać od kilku godzin do nawet 3-4 dni roboczych. Wszystko zależy od tego ile wniosków jest w analizie oraz jak sprawnie będą działać analitycy. Istotne znaczenie ma także czas w jakim dodzwonią się oni do pracodawcy oraz do klienta.
Zdecydowanie prostszym jest działanie z pośrednikiem kredytowym, który poprzez ścisłą współpracę z bankiem może ten proces bardzo usprawnić. W 90 % przypadków kredyty są uruchamianie bez wielkich weryfikacji i analizy. Nie ma telefonu do pracodawcy, ponieważ zaświadczenie czy ostatnie przelewy od pracodawcy są wystarczająco wiarygodne. Po przejściu tradycyjnej analizy pracownik banku dzwoni do klienta z informacją o możliwości podpisania kredytu. W tym momencie też należy uważać i dokładnie wypytać o warunki kredytu. Osoby pracujące w bankach czasem specjalnie zawyżają prowizje czy dopisują ubezpieczenia kredytu. Na takich kredytach zarabiają lepsze prowizje, ponieważ są one droższe.
Czas uzyskania kredytu dla firm
Ile wynosi realny czas uzyskania kredytu dla firmy? Kredyt dla firmy wymyka się z podanych ram czasowych ponieważ wpływa na niego więcej czynników. Takimi są zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS-u czy US-u. Od oferty banku zależy jaki dokument z tych 2 będzie potrzebny. Zazwyczaj rzeczą która wydłuża okres wnioskowania o kredyt są dokumenty dostarczane przez księgowość. To od sprawności księgowej zależy na kiedy dostarczy stosowne dokumenty dochodowe. W przypadku firm zalecane jest zwrócenie się do doradcy bądź pośrednika kredytowego w zakresie produktów dla firm. Doradca kompetentnie ułoży plan i szczegółowo już na początku określi potrzebne dokumenty do kredytu.
Szukanie kredytu samemu to czasochłonne zajęcie
Zdaniem podsumowania- uzyskanie dobrego i taniego kredytu to bardzo czasochłonne zajęcie, nie zawsze zakończone sukcesem. Dlatego też lepiej już na samym początku pomyśleć o przekazaniu sprawy specjalistom z zakresu pozyskiwania kredytów bankowych. Współpracują oni z kilkunastoma bankami i na bieżąco monitorują najtańsze oferty jakie banki mają do zaoferowania. Decyzja podjęta dziś, w zakresie kredytu będzie mieć swoje przełożenie na najbliższych 10 lat, w przypadku kredytu na taki okres. Dlatego też nie działajmy pochopnie, tani kredyt będzie zdecydowanie lepszy od tego obwarowanego dodatkowymi prowizjami i ubezpieczeniem. Pamiętajmy, nie tylko czas uzyskania kredytu ma znaczenie. Liczy się też jego cena i warunki.