logo dfinance

Czym jest prowizja za udzielenie kredytu?

prowizja za udzielenie kredytu

Zaciągnięcie zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt, to poważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. Tym bardziej że niekiedy warunki, których się spodziewaliśmy, w praktyce prezentują się zupełnie inaczej. Jeden z ważnych, a niestety pomijanych elementów to prowizja za udzielenie kredytu. Czym ona jest? I jaki ma wpływ na wielkość zobowiązania? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym jest prowizja za udzielenie kredytu?

Prowizja za udzielenie kredytu to opłata, jaką pobiera bank w zamian za udzieloną pomoc. Kwota ta jest wyrażona w procentach, a jej wysokość jest obliczana od wartości zaciągniętego zobowiązania. Co ważne, prowizja jest opłatą jednorazową.

Dlaczego warto zawczasu sprawdzić ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu? Przede wszystkim dlatego, że kwota ta może zaskoczyć. Dzieje się tak szczególnie jeśli zobowiązanie jest duże – przykładem jest m.in. kredyt hipoteczny.

Warto pamiętać, że banki mogą pobierać prowizję w różny sposób. Wyróżniamy m.in. prowizję za udzielenie kredytu, prowizję za zmianę warunków kredytowania, prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, a także prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Prowizja za udzielenie kredytu – co warto wiedzieć?

Polskie prawo nie reguluje wysokości prowizji za udzielenie kredytu. Oznacza to, że każdy bank działa w tej kwestii samodzielnie i według własnego regulaminu (oczywiście z zachowaniem zasad zapisanych w tzw. ustawie antylichwiarskiej).

To, ile wyniesie prowizja za udzielenie kredytu zależy od:

  • liczby i wysokości dodatkowych opłat,
  • wysokości marży kredytowej, która wpływa na oprocentowanie,
  • polityki kosztowej prowadzonej przez bank.

Bardzo ważne jest więc to, by odpowiednio wcześnie sprawdzić, jaką prowizję za udzielenie kredytu przewiduje dany organ. Końcowe koszty takiego zobowiązania mogą być bowiem dużym wyzwaniem finansowym, na które należy się przygotować.

Warto pamiętać również, że bank nalicza prowizję od okresu spłacania przez nas kredytu. W przypadku zamknięcia kredytu gotówkowego przed czasem, należy nam się zwrot środków z tytułu prowizji. Każdy miesiąc wcześniej, kiedy zamykamy kredyt gotówkowy powoduje mniejsze koszty nie tylko odsetkowe ale też prowizyjne.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wysokości prowizji, zwrotów zapraszamy do kontaktu.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839