logo dfinance

Kiedy bank może odmówić udzielenia kredytu?

Brak zdolność kredytowej

W obecnych czasach coraz więcej klientów korzysta z oferty kredytowej banków. Są to zarówno konsumenci prywatni, jak też przedsiębiorstwa czy instytucje. Kredyty to atrakcyjna forma oprocentowanej pożyczki, która pomaga szybko zrealizować inwestycję. Sprawdzi się także w momencie realizowania naszych marzeń jak wymarzona podróż, zakup drogiego sprzętu, samochodu a nawet przeprowadzenie remontu. Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli. Kiedy bank może nam odmówić udzielenia kredytu?
Kredyty gotówkowe oraz konsolidacyjne to bardzo atrakcyjne formy wsparcia i nie wymagają zabezpieczenia. Raty kredytu dobierane są do indywidualnych potrzeb i możliwości, a czas spłaty wynosi przeciętnie od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Jaką drogę trzeba przejść do uzyskania kredytu? Najpierw należy znaleźć optymalną ofertę, czy to osobiście w banku, czy też za pośrednictwem profesjonalnej firmy doradczej, następnie spotkać się z przedstawicielem, który zweryfikuje naszą zdolność kredytową i, ostatecznie, podpisać umowę.

Jakie czynniki bierze się pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej?

Banki do każdej prośby o udzielenie kredytu podchodzą indywidualnie, różnie też przeprowadzają analizę klienta. Klient przedstawia swoje zaświadczenie o zarobkach bądź kilka ostatnich przelewów od pracodawcy. Przedstawia także historię innych pożyczek i kredytów a także podaje informacje osobiste takie jak stan cywilny, ilość dzieci na utrzymaniu czy informacje o ewentualnych współkredytobiorcach. Jeżeli którykolwiek z tych czynników wypadnie niekorzystne, bank bądź instytucja poza bankowa  udzieli odpowiedzi odmownej. Wpływ na to może mieć niestabilna forma zatrudnienia (inna niż o pracę na czas nieokreślony). Istotne są także wcześniejsze nieuregulowane zobowiązania lub też wysokość zarobków, która uniemożliwia spłacanie rat na oczekiwanych warunkach.

Odmowa udzielenia kredytu. Co dalej?

 

Klient, który nie posiada zdolności kredytowej, zostanie poinformowany przez bank lub pośrednika o przyczynie odmowy.  Następnie zostaną mu przedstawione dalsze wskazówki. Czasami jest to weryfikacja i zmiana wysokości rat lub oczekiwanego okresu spłaty, innym razem wystarczyć może spłata wcześniejszych pożyczek lub kredytów bądź zmiana warunków zatrudnienia. Kiedy bankowi zdarzy się odmówić udzielenia kredytu warto zgłosić się do sprawdzonego doradcy kredytowego.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839