logo dfinance

Blog

kredyt

Co się dzieje z kredytem po śmierci kredytobiorcy?

Zobowiązania, jakie wiążą się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego lub pożyczki gotówkowej, nie wygasają nawet po śmierci kredytobiorcy. Na kogo w takiej sytuacji spada odpowiedzialność za uregulowanie pozostałego długu? Od czego to zależy? I czy odziedziczony dług da się zmniejszyć lub umorzyć? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

więcej
kobieta w maseczce

Czy pandemia to dobry moment na wzięcie kredytu?

Pandemia koronawirusa zmienia nasze życie od ponad roku. Część z nas szybko się do tego przyzwyczaiła, niektórzy zaczęli pracować zdalnie, a jeszcze inni niestety mogli w ogóle stracić źródło utrzymania. Czasy stały się niepewne dla wielu branż i trudno nam z dużą pewnością przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Czy w takich warunkach gospodarczych i społecznych warto wziąć kredyt? Jakie korzyści się z tym wiążą i jakie rodzaje ryzyka mogą się pojawić?

więcej
trzy osoby patrzące w kierunku laptopa

Masz umowę o pracę na czas określony? Zobacz, na jakich warunkach dostaniesz kredyt

Stabilne zatrudnienie potwierdzone stałą umową o pracę to dla banku potwierdzenie dużej zdolności kredytowej. Od czasu popularyzacji tzw. umów śmieciowych banki zmieniły nieco zasady przyznawania kredytów gotówkowych. Pracownicy banków doskonale zdają sobie sprawę z tego, że istnieją zawody, w których stałych umów o pracę na czas nieokreślony praktycznie się nie podpisuje.

więcej
przepisy wcześniejsza spłata

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – jakie są zasady?

Kredyt gotówkowy pozwala realizować plany i marzenia. Niestety, jest też zobowiązaniem na wiele lat. Najchętniej chcielibyśmy mieć to już z głowy i spłacić kredyt wcześniej. Faktycznie zdarzają się sytuacje, gdy wygrywamy nagrodę pieniężną, dostajemy spadek lub nasza firma zaczyna lepiej prosperować. Powinniśmy poznać zasady, jakie obowiązują w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

więcej
podpisywanie umowy

Jakimi sposobami można zwiększyć zdolność kredytową?

Starając się otrzymać kredyt na mieszkanie czy inny cel, niezależnie od jego kwoty należy wykazać zdolność kredytową. Jest ona najistotniejszym czynnikiem całej procedury, ponieważ informuje o tym, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać zobowiązania w wyznaczonym terminie. Na podstawie zdolności kredytowej można obliczyć maksymalną kwotę, która może zostać pożyczona. Zdarza się jednak, że jest ona mniejsza niż ta, której potrzebuje kredytobiorca. Co zrobić w takiej sytuacji? W jaki sposób można zwiększyć zdolność kredytową?

więcej