logo dfinance

Najczęstsze błędy kredytobiorców, jak ich uniknąć 1/2

Błędy kredytobiorców, jak nie popełnić błędów wnioskując o kredyt

Błędy najczęściej popełniane przez osoby starające się o kredyt bankowy

Starając się o uzyskanie kredytu bankowego, warto mieć na uwadze fakt, że obecny ruch będzie mieć swoje oddziaływanie na kilka najbliższych lat. Tyle bowiem, bo nawet do 12 lat może trwać okres spłaty kredytu bankowego ( kredytu bez zabezpieczenia, zobowiązania hipoteczne oczywiście mogą być dużo dłuższe w spłacie). Warto wcześniej realnie ocenić swoje możliwości, co do płacenia raty. W artykule przedstawimy najczęściej popełniane błędy przez osoby starające się o kredyt gotówkowy czy to konsolidacyjny. Błędy kredytobiorców, zapraszamy do lektury.

Błędy kredytobiorców: Działanie pod presją czasu

Pośpiech w staraniu się o kredyt będzie najgorszym doradcą. Klienci, którym bardzo zależy na czasie nie do końca zapoznają się z warunkami kredytu. Po czasie zauważają, że na ich kredycie wystąpił wzrost oprocentowania, bądź ich ubezpieczenie kredytu jest nieadekwatne do potrzeb. Nigdy nie jest zalecany pośpiech w procesie starania się o kredyt gotówkowy czy konsolidacyjny.

Podobnie bank, czy doradca kredytowy nie ma prawa wywierać na nas presji czasu, do kolejnego dnia czy w ciągu kilku godzin z pewnością nie przepadnie oferta którą instytucja nam zaproponowała. Pamiętać należy też, że banki dają 14 dniowy termin na rezygnację z podpisanej przez nas umowy kredytowej. Jeśli coś nie zgadza się z proponowanymi wcześniej warunkami można skorzystać z przysługującego nam prawa.

Sugerowanie się reklamami kredytów, promocjami

Celem reklamy jest pozyskanie dla banku jak największej liczby kredytobiorców. Warunki przedstawiane w ofercie, reklamie banku są zazwyczaj skierowane dla najlepszej grupy klientów. Banki owszem, posiadają bardzo tanie oferty kredytów, niestety skierowane do dosyć wąskich grup klientów legitymujących się najlepszą sytuacją kredytową.

Zdecydowana większość klientów, spotka się z przedstawieniem zupełnie innych warunków cenowych. Dlatego też, warto aby bank wcześniej przedstawił nam różne oferty, dopasowane do naszej sytuacji. Zamiast ślepo wierzyć w reklamy czy wyjątkowe oferty banków zdecydowanie lepiej będzie zwrócić uwagę na rzeczywisty koszt kredytu, możliwe zmiany kosztu w czasie.

Inną sprawą są pojawiające się stałe oferty banków. Dotyczy to np. ofert darmowych kredytów, najczęściej są to kwoty do 4000 zł rozłożone na okres 12 mieś, gdzie RRSO wynosi 0 %. Tu bank nie wprowadza kategoryzacji klienta, oferta albo jest dostępna dla klienta, albo klient spotka się z odmową.

Oferta polecana przez rodzinę, znajomych

Dosyć częstą praktyką w procesie poszukiwania kredytu bankowego jest sugerowanie się opiniami najbliższych. Jest to oczywiście dobry sposób, ponieważ oferty polecają osoby którym ufamy. Z pewnością nie chciałyby nam zaszkodzić pakując nas w lichwiarskie oferty.

Pamiętać należy jednak, że banki koszty swoich produktów ustalają indywidualnie. Koszty uzależnione są od oceny nas, jako klienta, naszego scoringu. Nie koniecznie oferta kredytu, która była bardzo tania dla sąsiada, będzie również taka sama dla nas. Już różnica w ilości posiadanych dzieci, stanem mieszkania, długością stażu pracy spowodować może inne warunki cenowe kredytu.

Zdecydowanie lepiej będzie zapytać osobę doświadczoną, znającą branżę kredytową. W ten sposób będziemy w stanie uzyskać możliwie jak najtańszy kredyt uwzględniający naszą ocenę zdolności kredytowej oraz ocenę scoringową.

Błędy kredytobiorców: Brak porównywania ofert bankowych

Abyśmy mieli punkt odniesienia, warto wcześniej porównać oferty bankowe. W zasobach Internetu roi się od różnych porównywarek czy kalkulatorów kredytowych. Warto z nich skorzystać, abyśmy mieli wyobrażenie jakie banki proponują koszty dla kwoty o którą się staramy. Porównywarki kredytowe jednak nie powinny być wyznacznikiem, z jakiej oferty bezwzględnie skorzystać. Banki zmieniają swoje oferty zbyt często, aby takie narzędzia mogły za nimi nadążyć.

Dodatkowo przedstawiają one tylko oferty szacunkowe. Faktyczny koszt kredytu bankowego, gotówkowego czy konsolidacyjnego będzie zawsze uzależniony od oceny naszej zdolności kredytowej. Koszt może różnić się od wyliczonego wcześniej w porównywarce kredytowej.

Jeśli już porównujemy kredyty warto robić to na takich samych parametrach, czyli na tych samych okresach kredytowania. Błędem który klienci dosyć często popełniają jest porównywanie rat kredytów, nie zwracając uwagi że jeden z nich jest na 96 mieś a inny na 120. Rata będzie niższa na kredycie obowiązującym dłuższy czas, ale kwota całkowita do spłaty już nie koniecznie. Warto pamiętać również o takich szczegółach.

Zbyt wiele zapytań kredytowych

Oficjalnie złożone zapytanie kredytowe występuje wtedy kiedy bank żąda od nas danych z dowodu, oraz informacji wrażliwych, adres, nazwisko panieńskie matki czy stan cywilny. Wtedy bank ma wystarczającą ilość informacji, aby wygenerować oficjalne zapytanie kredytowe. Odbywa się ono za pomocą zaczytania bazy Biura Informacji Kredytowej.

Kiedy zapytań jest zbyt wiele ( więcej niż 3 w okresie ostatnich 2 mieś) banki obniżają nam ocenę scoringową. Wiele zapytań, to sygnał dla banku, że klient z jakiegoś powodu chodzi po innych instytucjach. Banki nie widzą dlaczego klient robił zapytania, nie mają pojęcia czy dostał odmowę, czy tylko chciał porównać oferty. Kiedy zapytań jest zbyt wiele klienci spotykają się z odmową przyznania kredytu, tylko ze względu na inne zapytania kredytowe.

W celu uniknięcia problemu zdecydowanie lepiej będzie w bankach nie generować oficjalnych zapytań, a jedynie dopytać o możliwości kredytowania. Dopiero po zgromadzeniu niezbędnych informacji wybierzmy najlepszy bank, tam zróbmy zapytanie kredytowe.

Część 2 wpisu (kliknij) 

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839