logo dfinance

Jak uzyskać kredyt dla spółki?

kredyt

Prowadzenie spółki wiąże się nie tylko z wyzwaniami codziennego zarządzania, ale także z potrzebą zapewnienia stałego finansowania. Rozwój spółki, inwestycje w nowe technologie, zakup sprzętu czy pokrycie kosztów bieżących- wszystkie te cele wymagają odpowiednich środków. Kredyty dla spółek to częste narzędzia wykorzystywane we wspieraniu firm w obecnych czasach.

Kredyt dla spółki- kiedy warto skorzystać?

Zewnętrzne finansowanie, takie jak kredyt firmowy, może być kluczowym czynnikiem wspierającym rozwój. Okazuje się ono niezbędne w kilku przypadkach:

  • realizacji nowej inwestycji
  • finansowaniu zakupu maszyn lub pojazdów
  • zapewnieniu płynności finansowej w okresie przejściowych trudności spółki.

Dla spółek z o.o., akcyjnych czy komandytowych, kredyt inwestycyjny lub obrotowy to często korzystniejsze rozwiązanie niż emisja udziałów, leasing, zwłaszcza kiedy zależy na czasie czy elastyczności.

Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu dla spółki?

Jednym z kluczowych etapów w procesie kredytowym, jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Instytucje finansowe zwracają dużą uwagę na komplementarność dokumentów, szczególnie w przypadku kredytów dla spółek. Dokumentami najczęściej wymaganymi są:

  • aktualne sprawozdanie finansowe: bilans, rachunek zysków i strat, przepływy pieniężne (historia rachunku spółki)
  • umowa spółki lub aktualny KRS
  • dokumenty potwierdzające strukturę właścicielską (często automatycznie zaczytywane z KRS)
  • zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS i US
  • biznesplan bądź prognozy finansowe (dotyczy kredytów inwestycyjnych)

Kredyty dla spółek są bardziej skomplikowanymi procesami niż kredyty dla Jednoosobowych działalności gospodarczych, dlatego warto zwrócić uwagę na kompletność i uporządkowanie dokumentacji. Zwiększa to szansę na szybszą decyzję kredytową.

Kredyt dla spółki- co sprawdza bank? Analiza zdolności spółki.

Przed udzieleniem finansowania bank przeprowadza analizę zdolności kredytowej spółki oceniając płynność finansową. Zagadnienie to odnosi się do możliwości spółki w zakresie regulowania bieżących zobowiązań. Bank oceni także rentowność spółki, jak wyglądają generowane przychody do wydatków spółki. Kolejną rzeczą podlegającą ocenie będzie określenie wskaźnika zadłużenia- poziomu długu, miesięcznych rat w odniesieniu do wyników finansowych. Oceniona będzie także dotychczasowa historia kredytowa spółki- sprawdzone wpisy w bazach BIK czy KRD.

Bank może również zweryfikować sytuację majątkową wspólników, zwłaszcza w przypadku krótszego stażu spółek. Warto również zadbać o dobry wizerunek spółki w sieci, strona www, opinie o spółce czy dane kontaktowe ogólnodostępne.

Jakie są rodzaje kredytów dla spółek?

Spółki, w zależności od swoich potrzeb ubiegają się o różne formy finansowania. Kluczowym znaczeniem przy wyborze formy kredytu jest sposób gospodarowania środkami. Jedna spółka liczy na długofalową inwestycję, stąd dłuższy okres kredytu, inna na bieżące gospodarowanie środkami, stąd obrotówka. Formami kredytów dostępnymi dla spółek są:

  • Kredyt obrotowy- przeznaczony na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia spółki. Najczęściej wykorzystywany na pokrycie wynagrodzeń, materiałów czy usług. Zwykle udzielany jest na okres 12 mies., z możliwością jego odnowienia.
  • Kredyt inwestycyjny- przeznaczony do finansowania długoterminowych projektów/ inwestycji. Spółki finansują z niego zakup maszyn, nieruchomości czy modernizują infrastrukturę. Okres kredytowania wydłużony jest do 10-15 lat.
  • Kredyt pomostowy- polega na tymczasowym finansowaniu spółki, do momentu pozyskania środków z innego źródła (np. dotacji). Pomaga zachować płynność spółki w kluczowych momentach inwestycji.

Proces pozyskania kredytu dla spółki- jak wygląda?

  1. Analiza potrzeb finansowych– podczas rozmowy z doradcą przedstawiciel spółki określa cel i kwotę kredytu.
  2. Przygotowanie dokumentów– proces zebrania niezbędnych dokumentów do wnioskowania o kredyt dla spółki.
  3. Wybór banku i produktu– doradca porównuje oferty pod względem kosztowym oraz wymogami dokumentowymi.
  4. Złożenie wniosku kredytowego– podpisanie wniosków kredytowych bądź proces online.
  5. Negocjacje warunków umowy– ze szczególnym zwróceniem uwagi na wysokość rat, okres spłaty czy ewentualne wymagane zabezpieczenia (hipoteka, poręczyciel lub weksel)
  6. Ocena ryzyka przez bank– analiza finansowa i kredytowa.
  7. Podpisanie umowy i wypłata środków– w przypadku pozytywnej decyzji kredytowej. W przypadku negatywnej ustalenie przyczyny i dalsza praca z klientem.

Pomoc doradcy kredytowego a kredyt dla spółki

Proces starania się o kredyt dla spółki, to proces w którym niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Współpraca z ekspertem, takim jak doradca z dFinance.pl może znacznie ułatwić cały proces, oraz pomóc we:

  • właściwym dopasowaniu oferty do potrzeb spółki,
  • przygotowaniu dokumentacji zgodnie z wymogami banku
  • negocjowaniu korzystniejszych warunków kredytu
  • znalezieniu instytucji skłonnej do współpracy ze spółką o krótszym stażu czy gorszych wynikach finansowych.

Dzięki wsparciu doradcy kredytowego, spółka oszczędzić może kosztownych błędów takich jak zbyt drogi kredyt, czy strata czasu spędzonego na wnioskowanie do kilku instytucji.

Kredyt dla spółki to skuteczne narzędzie, pomocne w jej rozwoju, które przy mądrym zaplanowaniu może znacząco poprawić wyniki finansowe. Kluczem do sukcesu jest mądre poprowadzenie w procesie wnioskowania o kredyt, prowadzenie rzetelnej dokumentacji finansowej. Jeśli masz więcej pytań dotyczących kredytów dla spółki, zapraszamy do kontaktu.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839