logo dfinance

Jak odstąpić od umowy kredytu bankowego? W jakim czasie można to zrobić?

W jaki sposób odstąpić od kredytu, w jakim czasie

W jaki sposób odstąpić od kredytu, w jakim czasie?

Zaciąganie zobowiązań kredytowych powinno być poparte dokładnym przewartościowaniem swojej sytuacji, możliwości spłaty. Decyzja o wzięciu kredytu gotówkowego, czy konsolidacyjnego będzie oddziaływać na nas przez najbliższe kilka lat. Nie można pozwolić na to, aby nieprzemyślane finansowanie ciążyło nam przez tak długi okres. Wielokrotnie zdarzają się decyzje o wzięciu kredytu podejmowane pod wpływem chwili czy nawet presji pracownika banku. Podpisujemy drogą umowę kredytową i dopiero po kilku dniach stwierdzamy że jest za drogo, że konkurencja oferuje dużo tańsze kredyty. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak odkręcić podpisany już przez nas kredyt? Często słyszymy wymienione pytania, dlatego też zapraszamy do zapoznania się z wpisem

Kredyt konsumencki, odstąpienie od umowy kredytu bankowego

Banki są instytucjami bardzo dokładnie regulowanymi przez akty prawne. Dzięki temu podstawa regulująca odstąpienie od umowy kredytu bez problemu może być przez każdego z nas znaleziona w ogólnodostępnych źródłach.  Aktem prawnym, który reguluje omawianą przez nas kwestię jest ustawa o kredycie konsumenckim. (Dz.U.2019.0.1083 tj. – ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim)

Ustawa o kredycie konsumenckim, co z niej wynika?

Artykuł 53 tej ustawy odpowiada na wszystkie poruszane przez nas wątpliwości

„1. Konsument ma prawo, bez podania przyczyny, do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.”

 

Artykuł od razu odpowiada nam, w jakim maksymalnym czasie osoba która uzyskała kredyt może z niego złożyć rezygnację. Ponadto, należy pamiętać, że o dacie decyduje data nadania dokumentu, nie dostarczenia.

„3. Kredytodawca lub pośrednik kredytowy jest zobowiązany przy zawarciu umowy wręczyć konsumentowi, na trwałym nośniku, wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska (nazwy) i adresu zamieszkania (siedziby).”[1]

 Po co nam wzór odstąpienia od umowy kredytu, pożyczki?

Za każdym razem, kiedy podpisujemy umowę kredytową, czy odbywa się to przy doradcy bankowym, pośredniku czy nawet internetowo, musimy otrzymać wzór odstąpienia od umowy. Osoba udzielająca nam kredyt ma obowiązek poinformować nas o możliwości takiej rezygnacji z podpisanej przez nas umowy kredytowej.  Odstąpienie od umowy kredytu, w terminie do 14 dni od jego uruchomienia wymaga specjalnego druku. Dlatego też wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy jest na tyle ważny.

Odstąpienie dotyczy także innych kredytów takich jak hipotecznych czy konsolidacyjnych. Nieco utrudnione jest ono w przypadku kredytów konsolidacyjnych. Kiedy zamykamy kilka naszych zobowiązań, w ciągu tych 14 dni banki mogą rozksięgować już środki zaliczając je na poczet zamykanych kredytów. Wtedy niezbędnym jest rozmowa z bankiem w celu cofnięcia zamkniętych kredytów i zwrotu środków.

[1] https://www.lexlege.pl/ustawa-o-kredycie-konsumenckim/rozdzial-5-odstapienie-od-umowy-przez-konsumenta/5035/#ustawa-o-kredycie-konsumenckim/art-53/ [Online, dostęp dnia 13.06.2019]

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839