logo dfinance

Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy, kto spłaca kredyt?

Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy

Każda decyzja dotycząca zaciągnięcia zobowiązania finansowego powinna być dobrze przemyślana. Jest tak dlatego, że ma ona wpływ nie tylko na życie samego kredytobiorcy, ale także na życie jego rodziny. Co ważne, nawet w przypadku śmierci, takie zobowiązanie finansowe nie przepada. Jak więc wygląda spłata kredytu gotówkowego, kiedy osoba, która go zaciągnęła umiera? Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy, Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jak przebiega spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy?

Zgodnie z polskim prawem w chwili śmierci kredytobiorcy spłata kredytu przechodzi na spadkobierców. Mogą oni zostać wskazani w testamencie lub wybrani według przepisów dotyczących dziedziczenia ustawowego. W większości przypadków oznacza to, że kredyt przypada najbliższej rodzinie, takiej jak żona/ mąż, a także dzieci.

Zasady spłaty kredytu są regulowane przez Kodeks Cywilny. Warto także wiedzieć, że informacje dotyczące kwoty zobowiązania oraz zasad jego spłaty nie są udzielane każdemu zainteresowanemu, nawet jeśli jest on członkiem rodziny. Banki współpracują jedynie ze spadkobiercą, czyli osobą, która posiada odpowiednie dokumenty poświadczające.

Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu – o czym pamiętać?

Warto także pamiętać o tym, że:

  • w przypadku śmierci jednego z kredytobiorców obowiązek spłaty spoczywa na współkredytobiorcy oraz spadkobiercach zmarłego,
  • pewnym zabezpieczeniem jest wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia, które w razie śmierci pokrywa zaciągnięte zobowiązanie (jeżeli kwota pokrywa tylko część kredytu, resztę muszą pokryć spadkobiercy),
  • spadkobiercy mogą uniknąć spłaty kredytu po śmierci kredytobiorcy poprzez rezygnację ze spadku.

Pamiętanie o tym, że zobowiązania finansowe nie przepadają po śmierci kredytobiorcy, jest bardzo istotne. Taka świadomość pomaga w podejmowaniu mądrzejszych decyzji co do kwoty kredytu, warunków jego spłaty i podmiotu, z którym współpracujemy.

Warto, aby przy kontakcie z doradcą kredytowym dopytać o następstwa, co stanie się z naszymi zobowiązaniami po śmierci. Doradca nakreśli nam scenariusze, zaproponuje najtańsze możliwe ubezpieczenie na wypadek śmierci. Nie zawsze ubezpieczenia dołączone do kredytu są tymi najlepszymi i najtańszymi.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839