Wraz z rosnącą zamożnością społeczeństwa, rośnie również zapotrzebowanie na kredyty i pożyczki. Coraz więcej osób chcąc realizować cele konsumpcyjne, inwestycyjne decyduje się na wsparcie w procesie zaciągania zobowiązań. Dlatego też, rośnie znaczenie profesjonalnych doradców kredytowych i pośredników kredytowych.
Dobry doradca kredytowy – czy każdy doradca jest w stanie zapewnić wysoką jakość obsługi i merytoryczne wsparcie? Jak wybrać właściwego specjalistę? W artykule wyjaśniamy, czym powinien wyróżnić się dobry doradca kredytowy, i jak rozpoznać pośrednika godnego zaufania.
Bankowy doradca kredytowy – co warto wiedzieć?
Bankowy doradca kredytowy to osoba, która reprezentuje konkretną instytucję finansową. Zwykle nie potrzebuje specjalistycznych uprawnień, jak studia w kierunku finansów czy bankowości. Większość doradców bankowych ma za sobą kilkutygodniowe szkolenie wewnętrzne. Niektóre banki wymagają wyższego wykształcenia przy rekrutacji, lecz nie jest to regułą.
👉 To oznacza, że idąc do placówki bankowej, nie mamy pewności, że trafimy na doświadczonego eksperta, czy na osobę początkującą na danym stanowisku. Przy kredytach na dziesiątki, czy setki tysięcy złotych doświadczenie pracownika powinno być ważnym aspektem. Warto wybierać polecanych doradców, nie decydować się na przypadkowe osoby.
❌ Ryzyko: Doradca bankowy proponuje tylko oferty instytucji która go zatrudnia. Warto szerzej rozpatrzeć oferty, aby nie narazić się na zbyt drogie finansowanie.
Pośrednik kredytowy – niezależny specjalista
Osoba zajmująca się pośrednictwem kredytowym również nie musi mieć odpowiedniego doświadczenia. Jedyne co musi, to uzyskać wpis do rejestru pośredników kredytowych prowadzony przez KNF. Dlatego warto wybierać doświadczone biura pośrednictwa kredytowego aby nie trafić na osobę, której może brakować wiedzy.
Pośrednik kredytowy działa niezależnie, współpracuje z wieloma bankami oraz instytucjami pozabankowymi. Czym wyróżnia się dobry doradca kredytowy?
- zna aktualne oferty banków,
- porównuje produkty i dopasowuje je do potrzeb klienta,
- działa niezależnie – nie promuje jednego banku na siłę,
- posiada doświadczenie w obsłudze różnych profili klientów (np. JDG, spółki, umowy zlecenia).
👉 Przykład: Firma dFinance.pl współpracuje z kilkunastoma bankami i dysponuje zespołem specjalistów, regularnie przechodzących szkolenia z zakresu aktualnych ofert kredytowych.
Cechy dobrego doradcy i pośrednika kredytowego
Na polskim rynku jest szeroki wybór firm zajmujących się pośrednictwem kredytowym. Warto poczytać opinie, porównać ich koszty, dopytać o sposób działania. Jakie są cechy dobrego doradcy?
✅ Co wyróżnia skutecznego doradcę kredytowego?
- Cierpliwość i empatia – potrafi słuchać, tłumaczy zawiłości procesu kredytowego,
- Doświadczenie – zna mechanizmy rynku, wie jak negocjować warunki kredytu, walczyć o odstępstwa od negatywnych decyzji,
- Analityczne myślenie – zrozumienie sytuacji klienta i jej odniesienie do ryzyka kredytowego,
- Znajomość aktualnych ofert – śledzi zmiany ofert w kilkunastu bankach, co pozwala na szybką reakcję, dobór tańszych ofert,
- Bezstronność – doradza w interesie klienta, nie wybranej instytucji.
- Nieszablonowe myślenie – szczególnie w trudniejszych przypadkach, wie jak poradzić sobie z problemem.
❌ Czego unikać przy wyborze pośrednika kredytowego?
- Agresywnej sprzedaży kredytów – próba namówienia na jak najwyższą kwotę finansowania,
- Ukrywania informacji o prowizjach i kosztach – odwlekanie rozmowy o wynagrodzeniu lub zachęcanie do jak najszybszego podpisania umowy współpracy,
- Nacisku na „szybkie decyzje”
- Wyboru największych firm pośrednictwa – brak indywidualnego podejścia do klienta.
Kompetencje sprzedażowe doradcy kredytowego, czy są ważne?
Sprzedaż nie musi oznaczać manipulacji. W renomowanych biurach doradztwa kredytowego, takich jak dFinance.pl, nacisk kładzie się na rzetelne dopasowanie kredytu do potrzeb klienta. Nigdy nadrzędnym celem nie może być „wciśnięcie” kredytu klientowi.
Dobry doradca kredytowy nie musi „sprzedawać” kredytu, dobra oferta spełni oczekiwania klienta i sama się wybroni. Klient koniecznie musi wiedzieć na co się decyduje, stąd tak ważnym jest przedstawienie kosztów, warunków kredytu.
Podsumowanie – jak rozpoznać dobrego doradcę finansowego?
- Zawsze sprawdzaj opinie o firmie,
- Zobacz ile lat doświadczenia w branży ma doradca, którego wybierasz,
- Zwróć uwagę na sposób komunikacji, czy doradca słucha, tłumaczy, czy nie naciska,
- Poproś o konkretne propozycje, symulacje i porównanie ofert.
👉 Jeśli masz już doradcę kredytowego, ale chcesz porównać inne oferty, zwróć się do nas, doradcy dFinance.pl przestawią dostępne możliwości. W 85% przypadków potrafimy zaproponować tańsze oferty.