Zaciągnięcie kredytu to zazwyczaj poważne zobowiązanie, które należy dobrze przemyśleć. Dla większości osób decyzja ta nierozerwanie wiąże się z koniecznością wybrania dopasowanego ubezpieczenia. Inni z kolei twierdzą, że nie jest to konieczne. Jaka jest prawda? I czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie kredytu to specjalne zabezpieczenie, które chroni kredytobiorcę w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji życiowej. Jest szczególnie potrzebne w momencie, gdy spłata kredytu staje się bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, a jego wykupienie zależy od indywidualnej decyzji klienta.
Jednak to nie koniec. Praktyka pokazuje, że większość banków wymaga dodatkowego zabezpieczenia – szczególnie jeśli kredyt dotyczy dużej sumy lub jest przewidziany na długi okres (np. kredyt hipoteczny). W takich przypadkach, chociaż bank nie może zmusić klienta do wykupienia ubezpieczenia, może odmówić mu wsparcia lub zaproponować mniej korzystne warunki. Może ten zobowiązać go do przedstawianie innego zabezpieczenia, takiego jak indywidualna polisa na życie lub większa liczba żyrantów. I odwrotnie: placówki kuszą klientów niższym oprocentowaniem i brakiem prowizji, jeśli tylko dana osoba zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia kredytu.
Ubezpieczenie kredytu – co warto wiedzieć?
W zależności od indywidualnej sytuacji i rodzaju kredytu wyróżniamy kilka typów ubezpieczenia, które można wykupić. Podstawowe opcje to m.in. ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy lub trwałego inwalidztwa, ubezpieczenie nieruchomości, czy ubezpieczenie na życie. Jak sama nazwa wskazuje, te produkty bankowe chronią nas od różnego typu nieprzewidzianych sytuacji, które mogą pojawić się w naszym życiu, zagrażając terminowej spłacie zobowiązania.
Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie kredytu nie jest wymysłem banków, które chcą uzyskać więcej dochodów. Wiele osób przekonało się, że taka polisa oznacza realną korzyść dla klienta. Jaką? Przede wszystkim gwarantuje spokój i mniejszy stres. Nie musimy bowiem martwić się, co się stanie, w momencie, gdy nagle stracimy pracę lub ulegniemy poważnej chorobie. Jest to także zabezpieczenie dla naszej rodziny, która po ewentualnej śmierci kredytobiorcy, nie zostanie z problemem sama.
Należy bowiem pamiętać, że życie jest nieprzewidywalne i nic nie może zostać uznane w nim za pewnik. Dodatkowo spokój ducha i niezakłócony sen są znacznie cenniejsze, niż drobne kwoty, z którymi wiąże się zakup ubezpieczenia.
Ubezpieczenie kredytu- rezygnacja z ubezpieczenia
Zgodnie z prawem, w każdym momencie można zrezygnować z ochrony ubezpieczeniowej dołączonej do kredytu. Warto skontaktować się z doradcą kredytowym, aby pomógł ustalić jakie konsekwencje może powodować rezygnacja z ubezpieczenia.
Część banków warunkuje rezygnację z ubezpieczenia kredytu dodatkową prowizją kredytową, inne chcą poręczyciela, jeszcze inne nie wyciągają żadnych konsekwencji. Zapraszamy do kontaktu, aby zweryfikować jak to jest na Twojej umowie kredytowej.