Większość klientów doskonale zna opisaną sytuację: podpisałem umowę kredytową dzisiaj z rana, jest godzina 15 a środki jeszcze nie znalazły się na moim koncie. Z czego może wynikać taki czas oczekiwania na wypłatę kredytu? Jak szybko doradca w banku uruchamia środki po naszym podpisaniu umowy? Postaramy się dziś opisać procedurę uruchamiania kredytów i wypłaty środków. Pamiętać należy, że każdy bank posiada inne procedury, dlatego też postaramy się uogólnić postępowanie.
Od czego zależy szybkość wypłaty środków kredytu bankowego?
To jak szybko dostaniemy środki z podpisanej umowy kredytowej zależne jest od kilku czynników:
- Jak Szybko doradca wprowadzi podpisaną umowę do systemu
- Zgodności wszystkich podpisów, parafek czy pieczątek po stronie banku
- Jaki wskazaliśmy numer rachunku do uruchomienia kredytu, rachunek banku w którym uruchamiamy kredyt czy inny bank
- Sposób postępowania banku, w jednych od razu po podpisaniu można środki wypłacić w kasie, inne księgują kilka godzin
- Ilości kredytów do uruchomienia w centrali banku
Wprowadzenie faktu podpisania umowy kredytowej przez doradcę bankowego
Podpisując kredyt bankowy nie od razu doradca musi go uruchomić. Może być tak że od razu po nas ma jakieś inne spotkania i zrobi to nieco później. Wtedy przedłuża się czas oczekiwania. Innym częstym przypadkiem jest konieczność podpisania się drugiej osoby na umowie kredytowej ( innego pracownika banku bądź kierownika) nie zawsze taka osoba jest dostępna, co też może przedłużyć czas uruchomienia środków. Ponadto może zdarzyć się tak że zabraknie podpisu pracownika, pieczątki czy parafki, przez co wymagana jest poprawka umowy, to automatycznie wydłuża czas oczekiwania na środki, a doradca nie informuje o takich zmianach.
Uruchomienie środków na rachunek w tym samym banku
Zdecydowanie szybciej przebiega wypłata kredytu, jeśli wskazujemy numer rachunku w tym samym banku, w którym bierzemy kredyt. Unikamy wychodzenia pieniędzy z jednego banku, księgowania się środków i przekierowania do banku docelowego. Taki zabieg to oszczędność nawet 2 dni ( przypadek weekendu kiedy przelewy się nie księgują). Podanie banku macierzystego zazwyczaj powoduje natychmiastowo dostępne środki kredytu.
Kredyt konsolidacyjny, szybkość wypłaty środków
W przypadku podpisania przez klientów umowy kredytu konsolidacyjnego występuje bardzo podobna rzecz. Zazwyczaj chwilę po podpisaniu umowy pieniądze wychodzą z banku, a wszystko zależne jest od sesji banku przyjmującego. Warto zawsze zwrócić uwagę o której pieniądze wychodzą z banku, z którego je wypłacamy a o której powinny zostać zaksięgowane przez bak przyjmujący.
Jeśli kredyt konsolidacyjny przewiduje wypłatę wolnych środków warto wskazać numer ROR w banku, w którym podpisujemy umowę kredytową. Dzięki temu niezwłocznie pojawią się widoczne środki. Środki wpłacone na poczet naszych zobowiązań zazwyczaj zaksięgują się w następnym dniu roboczym po podpisaniu umowy kredytowej.
Wypłata kredytu na konto w innym banku
O wszystkim podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach decydują sesje rozliczeniowe.
Kredyt podpisywany przez pośrednika kredytowego- szybkość wypłaty
W przypadku korzystania z pośredników kredytowych także nie ma reguły, jeden kredyt zostanie uruchomiony niezwłocznie a na środki z innego będziemy musieli poczekać. Sytuacja w której nieco może wydłużyć oczekiwanie na środki to taka, kiedy pośrednik musi dojechać do klienta. Umowa uruchamiana jest poprzez wskanowanie jej do systemu banku, co pewnie może być zrobione dopiero z biura pośrednika kredytowego. Obowiązkiem pośrednika jest poinformowanie klienta, kiedy może spodziewać się księgowania środków w swoim banku.