Zaciągnięcie kredytu w dzisiejszych czasach nie jest niczym trudnym, o ile oczywiście mamy zdolność kredytową. Wiele osób przed podpisaniem umowy z bankiem korzysta z kalkulatorów kredytowych. Czy to zawsze dobry sposób aby sprawdzić, jaka ilość rat lub kwota raty będzie dla nich optymalnym rozwiązaniem. Jak działają kalkulatory kredytowe?
Konkretne dane
Zasada działania kalkulatora jest bardzo prosta. Potencjalny klient wpisuje na stronie kalkulatora kwotę, jaką chciałby pożyczyć od banku. Suwakiem może ustawiać liczbę rat, w których chciałby spłacić swoje zobowiązanie. Kalkulatory kredytowe natychmiast pokazują mu, ile będzie wynosiła w danym przypadku rata. Kalkulatory uwzględniają oprocentowanie kredytu i inne koszty z nim związane. Narzędzie to pomaga kredytobiorcom oszacować, na jakich warunkach kredyt będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Czasami bowiem okazuje się, że przy zaciągnięciu danej kwoty lepszym pomysłem będzie rozłożenie spłat na więcej lat, aby rata była niższa i mniej odczuwalna dla domowego budżetu.
Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy?
Jak wszyscy wiemy, koszty różnego typu kredytów mogą znacząco się od siebie różnić. Dlatego, zanim zdecydujemy się użyć kalkulatora, powinniśmy upewnić się, że narzędzie obsługuje kredyt gotówkowy, konsolidacyjny, czy inny typ kredytu, na którym nam zależy. W przeciwnym wypadku rata nie będzie prawidłowo obliczona.
Kalkulatory kredytowe a zdolność kredytowa
To, że kalkulator wyliczy nam ratę, którą według własnego zdania będziemy w stanie spłacać, nie oznacza, że bank udzieli nam kredytu. Bank najpierw weźmie pod lupę naszą zdolność kredytową, czyli wszystkie nasze zarobki i wydatki. Dopiero wtedy, gdy specjaliści w banku uznają, że damy radę udźwignąć daną wysokość raty, bank zaproponuje nam podpisanie umowy. Kalkulator kredytowy należy więc traktować raczej jak narzędzie do oszacowania raty (oferty banków mogą się od siebie różnić, rata podawana jest więc szacunkowo), niż jako aplikację, która wskaże nam zobowiązujące wytyczne co do naszego konkretnego przypadku.