logo dfinance

Na czym polega kredyt w rachunku bieżącym?

dziewczyna płaci podatki kartą kredytową

Kwestią kluczową w planowaniu budżetu domowego jest dokładna analiza przychodów i rozchodów. Aby zarządzanie swoimi finansami było efektywne warto zadbać, aby zyski były większe od wydatków i pozwalały na zachowanie rezerwy pieniężnej. Dlaczego to aż tak ważne? Na pewno każdy z nas miał sytuację polegającą na pojawieniu się nieplanowanego wydatku. Wszak w życiu mają miejsce zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – awaria samochodu, sprzętu domowego, czy np. kwestie zdrowotne. Pokonanie tego typu trudności nie jest wyzwaniem jeśli udało Ci się zgromadzić oszczędności. Jakie jednak masz możliwości jeśli Twój aktualny budżet nie przewiduje nagłych wypadków? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Co to jest kredyt w rachunku bieżącym?

W nieprzewidzianych sytuacjach, w których w szybkim czasie potrzebujesz zastrzyku pieniędzy przychodzą z pomocą oferty banków. Rozwiązaniem Twoich problemów może okazać się bowiem zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel. Jednym z rodzajów kredytu gotówkowego jest kredyt w rachunku bieżącym zwany także linią kredytową. Polega on na zwiększeniu debetu na koncie osobistym. Główną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość zapewnienia sobie niemal natychmiastowego dostępu do dodatkowych pieniędzy.

Na czym polega skorzystanie z kredytu w rachunku bieżącym?

Kredyt w rachunku bieżącym udzielana bank klientowi, który ma otwarte konto osobiste w tej samej instytucji bankowej. Wysokość limitu kredytowego ustalana jest na podstawie badania zdolności kredytowej. Poziom limitu określana umowa. Polega to na tym, że udzielony kredyt w rachunku bieżącym powiększa klientowi rzeczywisty stan konta i środki, z których może aktualnie skorzystać. Jak to wygląda w praktyce? Posłużmy się zatem prostym przykładem: załóżmy, że Twoje bieżące środki na rachunku osobistym to 2000zł, kredyt w rachunku bieżącym zgodnie z umową opiewa na np. 4000zł. Oznacza to zatem, że możesz wypłacić z konta lub realizować inne transakcje na kwotę 6000zł. Dlatego też linia kredytowa porównywana jest do debetu na koncie. Realizując zakupy czy wypłaty gotówki w pierwszej kolejności pieniądze pobierane zostają z Twoich rzeczywistych środków. Dopiero po ich wyczerpaniu środki pobierane są właśnie z kredytu w rachunku bieżącym.

Ile to kosztuje?

W przypadku kredytu w rachunku bieżącym zazwyczaj nie są pobierane dodatkowe opłaty za posiadanie limitu. Najczęściej bank nalicza z tego tytułu jednorazową opłatę roczną. Pamiętaj, że po wykorzystaniu jakiejkolwiek części limitu bądź jego całości przy następnym wpływie na konto, Twoje nowe środki w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na spłatę limitu kredytowego.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839