logo dfinance

Kto może w Polsce udzielać kredytów i pożyczek?

kto może udzielać pożyczek

Życie pisze różne scenariusze i przynosi wydarzenia, które często są bardzo niespodziewane. Niekiedy może się okazać, że mimo pozornie stabilnej sytuacji finansowej, będziemy potrzebować zastrzyku gotówki. Takie wsparcie możemy uzyskać z różnych źródeł. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest skorzystanie z pomocy rodziny i przyjaciół. Inną opcją jest zwrócenie się do instytucji finansowej, która w sposób zorganizowany udziela pożyczek i kredytów. 

Jednak kto w Polsce może oferować takie wsparcie? I jakie przepisy regulują działanie takich podmiotów? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kto w Polsce może udzielać pożyczek?

Jakie instytucje w Polsce mogą udzielać pożyczek? Chodzi przede wszystkim o banki komercyjne i banki spółdzielcze, których działanie jest kontrolowane przez komisję Nadzoru Finansowego. Instytucje te podlegają też przepisom prawa bankowego. 

Jednak to nie koniec. Wsparcia mogą udzielić także jednostki, takie jak:

  • firmy pożyczkowe, tzw. parabanki o większym lub mniejszym zasięgu,
  • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, 
  • pracownicze kasy pożyczkowe (w większych firmach i instytucjach – szczególnie państwowych),
  • pod uwagę warto wziąć także pożyczki społecznościowe i pożyczki prywatne.

Należy jednak pamiętać, że wymienione wyżej instytucje są kontrolowane nie przez Komisję Nadzoru Finansowego, a przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Co ważne, oferta takich firm jest często bardzo ciekawa, a zaciągnięcie kredytu – wygodne i możliwe bez wychodzenia z domu. Na uwagę zasługują również minimalne formalności, elastyczny czas spłaty i możliwość zaciągnięcia kwot o różnej wysokości. Z drugiej jednak strony warto korzystać jedynie z oferty profesjonalnych podmiotów, które jasno przedstawiają zasady współpracy.

Jakie przepisy regulują udzielanie pożyczek?

Jaki przepisy prawne regulują udzielanie pożyczek? Tak jak już wspomnieliśmy, banki podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Dodatkowo działają w świetle przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Natomiast inne podmioty, szczególnie te, które udzielają tzw. chwilówek i kredytów bez zaświadczeń o dochodach, są kontrolowane przez inne organy i podlegają innym regulacją. W ich przypadku na uwagę zasługują m.in. przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny, tzw. ustawa antylichwiarska oraz aktualna ustawa o kredycie konsumenckim (z dnia 12 maja 2011 roku).

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839