Kredyty bankowe a wiek kredytobiorcy. Jakie kwoty są dostępne dla poszczególnych grup wiekowych?
Każdego człowieka w życiu spotkać może potrzeba pozyskania gotówki. Niezależnie od wieku każdy może potrzebować uzyskać kredyt bankowy. Czy ma znaczenie w jakim wieku klient wnioskuje o kredyt? Czy 19 latek uzyska taką samą ofertę jak osoba po 30? Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej padające pytania ze strony naszych klientów. Jak wiek kredytobiorcy wpływa na oferty bankowe.
Wiek kredytobiorcy, wobec tego zagadnienia narosło sporo mitów, dlatego też postaramy się je omówić oraz przedstawić jak jest w praktyce. Dla jasności opisu przedstawimy kilka kategorii wiekowych. Nie odnoszą się one z pewnością do ofert przedstawianych przez banki, ponieważ bank nie udostępniają informacji podejścia do wieku. Stanowią jedynie próbę uszeregowania podejścia banków do osób w różnym wieku na podstawie naszego doświadczenia, firmy dFinance.pl
Kredyt bankowy dla grupy wiekowej 18 lat do 21 lat.
W opisywanej grupie wiekowej banki nie będą miały do zaoferowania zachwycających kwot. Młodzi ludzie najczęściej nie są jeszcze ustabilizowani. Nie posiadają stabilnej pracy która gwarantowałaby możliwość spłaty kredytu przez najbliższych kilka lat.
Osoba, która nie posiada historii kredytowej, mająca stałe zatrudnienie może liczyć na kredyty bankowe najczęściej do 15 tyś zł. Po 6 mieś spłaty, pojawianiu się pozytywnej historii kredytowej dostępne będą dla niej już wyższe kwoty, nawet do 150 tyś zł. Nie mniej na samym początku banki zaproponują mniejsze kwoty aby zbudować zaufanie do klienta.
Minimalny wiek kredytobiorcy zależy od banku. Od 18 lat stosunkowo małe kwoty zaproponują banki takie jak PKO BP, Eurobank, ING, Santander, mBank. Banki kredytujące klientów od 20 lat to np. Millenium Bank. Stosunkowo najbezpieczniejsze są banki takiej jak Getin czy Nest bank, dla których najmłodszym klientem może być ten, który w dniu dzisiejszym świętuje swoje 21 urodziny.
Warto pamiętać że banki nie najlepiej kredytują tak młodych klientów. Jeśli młoda osoba potrzebuje większą kwotę warto pomyśleć o podejściu do kredytu z poręczycielem, bądź zbudować historię kredytową co znacznie pomaga w uzyskaniu dobrych i dużych ofert kredytowych. Reasumując, młody wiek kredytobiorcy to stosunkowo małe kwoty uzyskiwane i drogie oferty.
Kredyty bankowe w grupie wiekowej 22-28 lat.
Opisywany okres to początki stabilizacji, osób zainteresowanych kredytami. Pierwsza poważna praca, zakładanie rodziny. Przez co banki obdarzają grupę nieco większym zaufaniem, widząc historię pracy czy jej ciągłość u kolejnych pracodawców. W tej grupie osoby bez historii kredytowej także nie uzyskają dużych kwot, nie mniej nie będą mieć problemu z kwotami rzędu 30 tyś. Jeśli maja historię kredytową banki nie będą stosowały limitów. Jedynie oferty uzyskane nie będą należały do najtańszych z racji wieku, delikatnie odstającego od modelowego klienta.
Kredyty bankowe dla ludzi w przedziale od 29 lat do 45.
Kategoria wiekowa najlepiej rozpatrywana przez banki. Klient z tego przedziału wiekowego, pracujący na umowę o pracę na czas nieokreślony stawiany jest zazwyczaj za modelowego klienta banku. Uzyskanie kredytu hipotecznego w tej sytuacji będzie najprostsze, oraz najtańszych i najwyższych kredytów gotówkowych.
W tym wieku statystyczny Polak jest już ustabilizowaną osobą realizującą się zawodowo. Banki dostrzegają też w tej grupie najmniejszą szkodowość kredytów. Oznacza to, że właśnie osoby biorące kredyty w wieku od 29 do 45 lat są najlepszymi ich płatnikami.
Nawet w przypadku pracy na umowy zlecenia czy umowy na czas określony banki dużo lepiej rozpatrują klientów jeśli podpadają pod opisywaną przez nas kategorię wiekową. Może tak się zdarzyć, że 20 latek i 35 w tej samej sytuacji spotkają się z zupełnie różną decyzją banku. Pierwszy z nich dostanie odmowę ze względu na wysokie ryzyko kredytowe a drugi wyjdzie z banku z odpowiadającą mu ofertą kredytu gotówkowego czy konsolidacyjnego.
Kredyty bankowe dla gruby wiekowej od 46 lat do 65 lat.
Grupa ta jest też dosyć dobrą grupą dla banków. Ustabilizowana praca i życie zapewniają dobre możliwości spłaty rat. W tej grupie kredytobiorcy pozyskują już mniej kredytów hipotecznych. Częściej decydują się na konsolidację kredytu, która stanowią uporządkowanie ich zobowiązań. Grupa coraz częściej zwraca uwagę na koszty kredytów, częściej zgadza się na dodatkowe ubezpieczenia kredytów, które w razie nieszczęśliwego wypadku czy śmierci nie obciążą bliskich. Osoby z opisywanej grupy wiekowej częściej także stają się współ-kredytobiorcami czy poręczycielami na kredytach swoich dzieci.
Kredyty bankowe, wiek kredytobiorcy 66 lat plus.
Osoby powyżej 66 lat są dla banków dosyć problematyczną grupą. Statystyczny Polak żyje średnio 74 lata, statystyczna Polka osiąga wiek 81 lat. Banki boją się kredytowania klientów powyżej 70 czy 80 roku życia. Udzielenie kredytu 70 letniemu klientowi na 12 lat wiązało by się ze sporym ryzykiem dla banków. Dlatego też prawie wszystkie kredyty dla seniorów udzielane przez bank obciążone są dodatkowymi ubezpieczeniami w razie śmierci kredytobiorcy.
Zazwyczaj banki określają maksymalny wiek kredytobiorcy zakładając spłatę ostatniej raty pozyskanego kredytu. Kwestia maksymalnego wieku w bankach jest dosyć ruchoma, dlatego ciężko nam wymieniać jakie konkretne banki podchodzą najlepiej do zaawansowanego wieku. Dobrze dopytać sprawdzonego doradcy jakie obecnie banki posiadają kwoty w określonym wieku. Doradca dFinance.pl z pewnością podpowie jakie w danym miesiącu banki mają najlepsze oferty dla starszych ludzi.