Przez stosunkowo długi czas naszego działania na rynku kredytowym zauważyliśmy, że klientów zainteresowanych kredytami konsolidacyjnymi można podzielić na 2 proste grupy.
Pierwsza z nich to klienci z całkiem sporą ilością mniejszych kredytów. Oni w szczególności zainteresowani są mniejszą ratą, wygodą płacenia. Zamieniają mniejsze Karty kredytowe, pożyczki, kredyty odnawialne na jeden kredyt konsolidacyjny.
W drugim wariancie pojawiają się klienci z 2-3 większymi kredytami gotówkowymi, czy też konsolidacyjnymi. W ich przypadku bardziej chodzi o dobranie gotówki, pomimo problemów z brakiem zdolności, oraz optymalizację spłaty swoich zobowiązań. Zazwyczaj ta grupa klientów posiada kredyty wyższe niż 25 tyś zł, każdy jeden ze sporym saldem do spłaty. Działanie nie ogranicza się do konsolidacji i dobrania gotówki na lepszych zasadach, ale obejmuje też zwroty kosztów ubezpieczeniowych z zamykanych kredytów. Tym sposobem klienci znacznie obniżają swoją całkowitą ratę kredytów.
Szansa na skonsolidowanie drogich zobowiązań w jeden tańszy kredyt
Kredyty spłacane przez klientów, starających się o konsolidację zazwyczaj są spłacane od około 2 lat. Zważając że pozyskane zostały na okresy od 6 do 10 lat, jest to dopiero mniejsza część całkowitej kwoty do spłaty. Spora rata, obciążona dodatkowymi kosztami skłania klientów do postarania się o przeniesienie swoich zobowiązań do banku, który zaproponuje lepsze warunki. Najważniejszym czynnikiem, pozwalającym na uzyskanie tańszego zobowiązania jest oprocentowanie kredytu. Jeśli klienci zamieniają swoje kredyty z oprocentowania 9,99 w skali roku na 5 czy 6 % ich rata jest zdecydowanie niższa. Jeden duży kredyt z niskim oprocentowaniem, rozłożony nawet na 12 lat z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem.
Istotnym jest w tej kwestii śledzenie ofert bankowych. Dobrzy doradcy są w stanie wynegocjować najlepsze warunki dla klienta. Śledzą oni także oferty promocyjne banków. W każdym miesiącu inny bank stara się skusić atrakcyjnym oprocentowaniem jak najwięcej klientów.
Duże kredyty bankowe, konsolidacja
Konsolidacja sporych kredytów bankowych ma swoje mocne i słabsze strony. Z pewnością przeważają w niej dobre strony. Warto mieć jednak świadomość, że jest też pewien minus.
Zalety konsolidacji dużych kredytów:
- Jedna rata, mniej spędzonego czasu przy comiesięcznym wykonywaniu przelewów.
- Jeden bank do którego spłacamy nasze zadłużenie, prostszy kontakt w razie trudności ze spłatą.
- Niższa prowizja bankowa, niż na wielu mniejszych kredytach.
- Brak dodatkowych kosztów ubezpieczeniowych.
- Jeden kredyt bankowy zamiast kilku różnych produktów jak karty kredytowe, kredyty gotówkowe czy limity.
Wady konsolidacji dużych kredytów:
- Podczas konsolidacji klient ponosi koszt prowizji bankowej
Duże pożyczki poza bankowe, konsolidacja
W przypadku chęci skonsolidowania kilku pożyczek pozabankowych, w jeden kredyt bankowy można powtórzyć powyższą argumentację. Bardzo podobnie zamieniamy wiele zobowiązań w jedno, co niesie za sobą określone korzyści. Wada wymieniona w kredytach bankowych jest tu mniej odczuwalna. Dzieje się tak dlatego, że pomimo poniesienia prowizji bankowej, konsolidacja pożyczek pozwala uzyskać zwrot kosztów z firm poza bankowych.