Doradca kredytowy lub pośrednik kredytowy to osoby pomagające wybrać najlepszy i najtańszy kredyt dla klienta.
Specjalista z zakresu pozyskiwania kredytów obsługuje najczęściej osoby indywidualne. Ma on szeroki wachlarz kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych, kart kredytowych czy limitów. Kiedy poszukujemy kredytu firmowego czy kredytu z dochodem z działalności gospodarczej zdecydowanie lepiej zwrócić się do specjalisty z zakresu pomocy firmom. Doradca kredytowy bądź pośrednik kredytowy może pracować w większej firmie doradczej, prowadzić własną działalność lub być pracownikiem jednego z banków. Dwie pierwsze wspomniane osoby posiadają oferty wielu instytucji, doradca bankowy doradzi wybór najtańszej oferty konkretnego banku.
Kiedy chcemy uzyskać jak najtańszy kredyt, w naszej sytuacji warto zwrócić się do doradcy bądź pośrednika kredytowego. Specjaliści znający oferty większości banków, zestawiając je z sytuacją klienta pomogą uzyskać możliwie najtańszą ofertę na rynku.
O co będzie mnie pytać doradca kredytowy?
Kiedy staramy się o kredyt doradca wnikliwie wybada naszą sytuację kredytową, dochodową oraz oczekiwania. Do zrobienia wstępnej symulacji wystarczy kilka prostych pytań, a już będziemy wiedzieć ile orientacyjnie może wynosić nasza rata. O co zapyta nas doradca bądź pośrednik kredytowy w trakcie rozmowy? Przedstawiamy zestawienie najważniejszych kwestii:
- Cel kredytu
- Jaka kwota jest nam potrzebna
- Preferowany przez nas okres kredytu
- Rodzaj rat (malejące, gdzie każda następna będzie niższa czy równe przez cały okres umowy kredytowej)
- Czy posiadamy wkład własny ( jeśli staramy się o kredyt hipoteczny bądź inwestycyjny)
- Dochód i jego wysokość
- Forma zatrudnienia
- Co już obecnie spłacamy, krótki wykaz naszych zobowiązań (gdzie, jaka rata)
- Czy mamy jeszcze jakieś inne zobowiązania (pożyczki, leasingi)
- Obecne bądź historyczne zaległości w spłacie kredytów
- Zapytania bankowe, w których bankach pytaliśmy o kredyt
Nie wszystkie kwestie zawsze zostaną spełnione. Okres możliwej spłaty kredytu zależy od oferty banku. Nie każdy bank proponuje kredyty z 144 miesięcznym okresem spłaty. W niektórych maksymalny okres to jedynie 72 miesiące. Jest wiele zmiennych zależnych od wieku, stażu pracy. Rolą doradcy jest szczegółowe wypytanie klienta i zrobienie symulacji kredytu, następnie wiążącej oferty. Ostateczna decyzja, co do skorzystania z oferty kredytu zawsze należy do kredytobiorcy.
Cechy dobrego doradcy/ pośrednika kredytowego
Jakie są najważniejsze cechy profesjonalnego doradcy kredytowego? Jak w każdym zawodzie najbardziej będzie ceniona szczerość i uczciwość. Nie mniej ważnym, będzie posiadanie niezbędnych kompetencji z zakresy wiedzy o kredytach oraz finansach. Sprawdzony pośrednik kredytowy posiada minimum kilka lat doświadczenia w zawodzie. Warto zawsze zweryfikować doświadczenie pośrednika czy doradcy kredytowego poprzez oceny jego biura, sprawdzenie wpisu do rejestru pośredników kredytowych w KNF.
Korzystanie z doradcy kredytowego wymaga dokładnego sprawdzenia osoby, zaufanie zawsze jest potrzebne, nie mniej dobrze kiedy jest podparte odpowiednią wiedzą o specjaliście. Udostępniamy takiej osobie bardzo wrażliwe dane, z dowodu, informacje o pracodawcy czy naszych zobowiązaniach. Sprawdzony doradca z pewnością odpowie na nasze trudne pytania z zakresu finansowania. Warto zawsze dopytać doradcę o jego kwalifikacje czy kompetencje aby utwierdzić się w przekonaniu korzystania ze sprawdzonej osoby.
Samodzielne staranie się o kredyt, czy pomoc pośrednika kredytowego?
Spora liczba klientów wzbrania się przed skorzystaniem z pomocy doradców bądź pośredników kredytowych. Wierzą że tylko wizyta w swoim sprawdzonym banku zawsze wyjdzie im na dobre, uzyskają najtańsze możliwe kredytowanie. Niestety nie do końca jest to prawdą, banki nie oszczędzają klientów wpychając ubezpieczenia i dodatkowe prowizje. Takie przekonanie wynika najczęściej z braku wcześniejszych kontaktów z doradcami bądź pośrednikami.
Wiarygodny pośrednik kredytowy zawsze na pierwszym miejscu stawia dbanie o interes klienta. Uczciwość i dyskrecja w działaniu to najbardziej wartościowe cechy. Tylko doradcy, których warto polecić są w stanie dłużej utrzymać się na konkurencyjnym rynku, dlatego też warto sprawdzić jak długo działają oraz opinię o ich pracy.
Samodzielne wybranie banku
Jak już wyżej wspomnieliśmy, samodzielne wybranie banku nie zawsze jest dobrym pomysłem. Nie zawsze trafimy na korzystniejsze warunki. Jeśli spotkamy doradcę bankowego, który akurat w danym miesiącu sprzedał zbyt mało ubezpieczeń do kredytów możemy spodziewać się obligatoryjnego ubezpieczenia do naszej umowy kredytowej. Jeśli doradca ma zbyt małą sprzedaż postanowi dopisać nam dodatkową prowizję. Niestety to częsta sytuacja w bankach. Dlatego też, dostając ofertę z banku warto dopytać doradcy, czy nie znajdzie dla nas czegoś tańszego. Z doświadczenia widzimy że klienci dostają o 10- 15 % niższe raty niż w swoich rodzimych bankach.
Oferta kredytu powinna być także dopasowana do naszej wizji przyszłości. Jeśli bierzemy pod uwagę opcję wcześniejszej spłaty, zdecydowanie taniej wyjdzie produkt z niższą prowizją bankową a wyższym oprocentowaniem. Profesjonalny doradca kredytowy z pewnością uwzględni takie fakty przy sporządzaniu oferty.
Skorzystanie z usług doświadczonego pośrednika kredytowego niesie za sobą wiele korzyści. Oszczędzamy czas na bieganie po bankach i dopytywanie o oferty. Doradca w naszym imieniu wybierze najtańszą ofertę oraz przeprowadzi negocjację z bankiem. Przez fakt współpracy z bankami jest w stanie wywalczyć dużo korzystniejsze oferty niż powszechnie dostępne na rynku. Szybkim i prostym sposobem jest także skorzystanie z doradztwa online. Jeszcze szybszy, dyskretny ( w razie potrzeby) i bezpieczny sposób na uzyskanie dobrej oferty kredytu.