Pandemia koronawirusa zmienia nasze życie od ponad roku. Część z nas szybko się do tego przyzwyczaiła, niektórzy zaczęli pracować zdalnie, a jeszcze inni niestety mogli w ogóle stracić źródło utrzymania. Czasy stały się niepewne dla wielu branż i trudno nam z dużą pewnością przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Czy w takich warunkach gospodarczych i społecznych warto wziąć kredyt? Jakie korzyści się z tym wiążą i jakie rodzaje ryzyka mogą się pojawić?
Jak koronawirus wpływa na nasze plany kredytowe?
Na początku pandemii rządzący zachęcali do pozostania w domu, dlatego większość z nas ograniczyła swoją aktywność w różnych dziedzinach. Było to widoczne również w liczbie zaciąganych kredytów, która mocno się zmniejszyła. Jednak po dłuższym czasie zastoju sytuacja epidemiczna staje się coraz lepsza, wiele osób jest zaszczepionych i zaczynamy powoli wracać do naszych zwykłych aktywności. Chcemy rozwijać firmy, jeździć na wakacje, remontować mieszkania lub kupować nowe. Na to wszystko nie zawsze wystarcza oszczędności, dlatego coraz częściej zaczynamy myśleć o kredycie.
Czy warto zdecydować się teraz na kredyt?
Można mieć różne wątpliwości, ale gdy się bliżej przyjrzymy, to okaże się, że banki bardzo dobrze przygotowały się, aby ułatwić nam wzięcie kredytu podczas pandemii. Przede wszystkim wiele formalności można załatwić zdalnie, aby uniknąć częstych wizyt w placówce. Poza tym pojawiły się różnorodne promocje, aby przyciągnąć chętnych kredytobiorców. Jednak zapewne największą zachętą jest obecna wysokość stóp procentowych Banku Centralnego, które w naszym kraju ustala Rada polityki Pieniężnej.
Teraz stopy te są bardzo niskie, co przekłada się również na obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych i gotówkowych. Dlatego jeśli mamy dobry pomysł na inwestycję, chcemy rozwinąć nasza firmę czy powiększyć mieszkanie, to mamy dobry czas, by wziąć kredyt na korzystnych warunkach. Oczywiście jego wysokość powinna być rozsądnie dostosowana do naszych możliwości spłacania czy przyszłych zysków z planowanej inwestycji. Poza tym pamiętajmy, że przy ratach rozłożonych na bardzo długi czas oprocentowanie może wzrosnąć, więc zadłużajmy się rozsądnie.