Osoba utrzymująca się z renty lub emerytury nie otrzyma kredytu gotówkowego – jak się okazuje, to dosyć powszechne założenie jest błędne. Wbrew pozorom emeryci lub renciści są całkiem pożądanymi kredytobiorcami dla banków. Do tego stopnia, że powstają nawet specjalne oferty kredytowe wyłącznie dla seniorów lub osób pobierających rentę. Jak wiemy, poziom życia osób starszych w Polsce nie należy niestety do luksusów. Dlatego też renciści i emeryci często sięgają po pożyczki. W naszym artykule poddamy analizie czynniki wpływające na zdolność kredytową emerytów i rencistów. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego emeryci i renciści sięgają po kredyty?

Sytuacja demograficzna w naszym kraju nie pozostawia złudzeń – od lat nasze społeczeństwo starzeje się. Oznacza to, że przybywa osób starszych, natomiast osób w wieku produkcyjnym jest mało. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są niskie renty i emerytury dla seniorów. Dlatego też bardzo często osoby starsze i niezdolne już do pracy nie posiadają oszczędności. Z pomocą wówczas przychodzą oferty bankowe dedykowane seniorom.

Jakie są warunki uzyskania kredytu i co składa się na zdolność kredytową seniorów?

Zdolność kredytowa emerytów i rencistów określana jest przez bank właściwie w taki sam sposób, jak w przypadku innych kredytobiorców. Podstawowym kryterium jest oczywiście wysokość comiesięcznego dochodu. Kluczową rolę odgrywa także dotychczasowa historia kredytowa seniora. Jeśli w przeszłości raty były spłacane terminowo, wiarygodność kredytobiorcy w oczach banku wzrasta. Nie bez znaczenia są oczywiście także aktualne zobowiązania finansowe seniora, takie jak rachunki stałe czy raty za inne pożyczki. Im mniej stałych, miesięcznych kosztów tym naturalnie wyższa szansa na uzyskanie kredytu. W przypadku emerytów o kredyt nieco łatwiej. Dochód wynikający z renty bowiem jest zazwyczaj bardzo niski. Nie oznacza to jednak, że rencista nie ma szans na żadną pożyczkę. Jeśli stara się on o kwotę rzędu kilku tysięcy złotych, nie powinno być większych problemów z jej uzyskaniem.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu dla emeryta lub rencisty?

Obecnie banki prześcigają się w różnych ofertach dedykowanych osobom starszym. Jak zatem wybrać te najlepszą? Gdzie szukać pomocy? W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć rady u profesjonalistów. Warto wówczas skorzystać z oferty znanego i cenionego pośrednika kredytowego. Taką firmą niewątpliwie jest firma dFinance. Powierzając swoją sprawę w ręce specjalistów, mogą być Państwo pewni obsługi na najwyższym poziomie. Pracownicy bowiem dołożą wszelkich starań, aby pomóc Państwu wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego.