Decyzja o zaciągnięciu kredytu ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na nasze życie nawet przez wiele kolejnych lat. Niestety, często podejmujemy ją szybko, pod wpływem emocji i bez dokładnego przemyślenia wszystkich zagrożeń. Po jakimś czasie może okazać się, że zobowiązanie finansowe jest dla nas zbyt dużym ciężarem. Na szczęście jednak istnieje kilka rozwiązań, które pozwalają wrócić do pewnej stabilizacji. Jedną z opcji jest przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku. Dlaczego jest to tak skuteczne? I o czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na ten krok? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czy przeniesienie kredytu do innego banku jest możliwe?
Przeniesienie kredytu do innego banku jest jak najbardziej możliwe i często jest to jedna z efektywniejszy dróg do zyskania oszczędności i zmniejszenia ciążącego na nas kredytu. Może okazać się to szczególnie pomocne, gdy decyzja o zaciągnięciu zobowiązania została podjęta – jak już wspomnieliśmy – w emocjach, pod wpływem nagłych zdarzeń i bez większego planowania.
Jakie są zalety przeniesienie kredytu do innego banku, czyli dokonania tzw. refinansowania? Główne plusy to m.in. obniżenie comiesięcznej raty, czy możliwość skorzystania z aktualnej, najkorzystniejszej oferty bankowej. Taki krok ma duże znaczenie, gdy w obecnym banku:
- musimy płacić nieadekwatnie wysoką marżę,
- obsługa klienta nie wyróżnia się wysokim poziomem,
- negocjacje mające na celu obniżenie raty spotykają się z odmową.
Należy pamiętać, że zawsze, gdy warunki kredytowania w wielu bankach zmieniają się na korzyść klientów, warto negocjować warunki dotychczas spłacanego kredytu gotówkowego albo wykorzystać refinansowanie.
Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku – o czym pamiętać?
Przed podjęciem decyzji o refinansowaniu należy pamiętać o tym, że nie każdy kredyt gotówkowy można przenieść do innego banku. W grę wchodzą bowiem indywidualne ustalenia obu instytucji: zarówno banku, w którym posiadamy zobowiązanie, jak i banku, z którego usług chcemy zacząć korzystać.
Co więcej, refinansowanie może zostać przeprowadzone na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykorzystanie kredytu konsolidacyjnego, który pozwala na zmniejszenie comiesięcznej raty i ustalenie korzystniejszych warunków. Drugi polega na zaciągnięcie nowego, korzystniejszego zobowiązania w drugim banku i na jego podstawie dokonaniu spłaty poprzedniego kredytu.
Należy jednak pamiętać o dodatkowych opłatach, które mogą spowodować, że przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego, staje się nieopłacalne. Takie czynniki to m.in.:
- wysoka prowizja za udzielenie kredytu refinansowego,
- konieczność wniesienia opłaty za wcześniejszą, przedterminową spłatę zobowiązania,
- dodatkowe opłaty związane z ewentualnym ustanawianiem wymaganych zabezpieczeń spłaty nowego kredytu.