Bardzo często można usłyszeć opinię, że przedsiębiorcy na ryczałcie mają mniejsze szanse na uzyskanie kredytu. Czy rzeczywiście tak jest? Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt w przypadku ryczałtu?
Ryczałt a szanse na kredyt
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na zdolność kredytową przedsiębiorców jest sposób rozliczania się z fiskusem. W przypadku ryczałtu mamy do czynienia z podatkiem opłacanym od uzyskanego przychodu. Podczas oceny zdolności kredytowej bank może wziąć pod uwagę dochód przedsiębiorstwa. Jeśli dochód firmy szacowany jest na 20-25% przychodu, to niestety zmniejsza to szanse na kredyt wielu przedsiębiorców, ponieważ aby ryczałtowiec był w oczach banku wiarygodnym kredytobiorcą, musi mieć stosunkowo wysoki przychód. Zdarzają się nawet takie banki, które ze względu na komplikacje związane z obliczaniem dochodu niemal od razu wydają decyzję odmowną przedsiębiorcom na ryczałcie. W konsekwencji ryczałtowcom może być zdecydowanie trudniej otrzymać kredyt, a i jego kwota bywa zdecydowanie niższa, niż oczekują.
Trzeba jednak zaznaczyć, że wyżej opisana sytuacja nie jest regułą. Banki posiadają bowiem specjalne oferty dla ryczałtowców obejmujące obliczanie zdolności kredytowej po przychodzie. Nie zawsze musi to być zatem przeliczanie dochodu na 25% przychodu. Kredyty przyznawane są także na podstawie obrotów w koncie, samych przychodów. Pod tym względem podejście jest bardzo indywidualne i zależne od branży.
Istnieje przy tym kilka sposobów na zwiększenie szans na kredyt na ryczałcie.
Jak zwiększyć zdolność kredytową na ryczałcie?
Jest kilka sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej przedsiębiorców na ryczałcie.
- Jeśli dopiero startujesz ze swoim biznesem, wstrzymaj się z ubieganiem o kredyt. W większości przypadków banki oczekują prowadzenia działalności minimum przez rok, a najlepiej przez dwa lata.
- Zawieszenie działalności w przeszłości może być przeszkodą w uzyskaniu kredytu. Jeśli więc prowadzisz firmę i myślisz o zrobieniu sobie przerwy, lepiej dobrze to przemyśl — szczególnie, gdy planujesz w przyszłości ubiegać się o kredyt. Bank może być dociekliwy i będzie oczekiwał przedstawienia stosownej dokumentacji potwierdzającej zasadność zawieszenia działalności.
- Staraj się każdego miesiąca uzyskiwać dochody na stałym poziomie. Banki znacznie bardziej ufają kredytobiorcom, którzy w kwestii zarobków osiągnęli stabilizację.
- Nie zalegaj terminowym regulowaniem opłat czy zobowiązań. To również może mieć wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Banki nieprzychylnie patrzą na przedsiębiorców, którzy zwlekają z opłatami ZUS czy US.
Kredyt gotówkowy na ryczałcie
Przedsiębiorcom na ryczałcie może być trudniej uzyskać kredyt, co nie oznacza jednak, że są zupełnie pozbawieni takiej możliwości. Jeśli zadbasz o dobrą zdolność kredytową, a twoje przychody będą w miarę stabilne, z powodzeniem możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy.
W tym celu musisz przedstawić jak najwięcej dokumentów potwierdzających osiągany dochód. Przede wszystkim należy podać stawkę ryczałtu stosowną do rozliczeń. Do wniosku o kredyt dołącz m.in.: potwierdzenie wpływów podatku do US oraz potwierdzenie wpływów do ZUS z ostatnich dwunastu miesięcy.
Środki z kredytu gotówkowego możesz przeznaczyć na dowolny cel, w tym zarówno na rozwój działalności, jak i bieżące potrzeby. Maksymalna wysokość kredytu udzielana jest indywidualnie, a może wynieść nawet do kilkuset tysięcy złotych.