logo dfinance

Zmiana formy zabezpieczenia kredytu. Czy jest możliwa?

para u doradcy finansowego

Zaciągnięcie kredytu wiąże się z koniecznością ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia, które daje instytucji finansowej pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone. Może ono przybierać różne formy – od hipoteki na nieruchomości po poręczenia osób trzecich czy zastaw na ruchomościach. Zastawem może być także samochód- jako wpis banku lub instytucji kredytującej w dowód rejestracyjny pojazdu. Zastaw to także maszyny budowlane, rolnicze.  Zabezpieczeniem może być także dochód klienta, wykazywany przy staraniu się o kredyt.

W trakcie trwania umowy kredytowej może pojawić się konieczność modyfikacji tego zabezpieczenia, na przykład w sytuacji zmiany sytuacji finansowej kredytobiorcy, sprzedaży przedmiotu stanowiącego zabezpieczenie lub chęci jego zastąpienia inną formą ochrony. Proces ten nie jest automatyczny i wymaga spełnienia określonych warunków oraz zgody banku. Kredyty w Krakowie są dostępne w ofercie firmy dFinance.pl. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Każdy bank będzie również inaczej podchodzić do warunków dotyczących przedstawienia sposobu zabezpieczenia. Banki zezwalają na zabezpieczenia, których poziom do długu waha się między 50-90% w zależności od rodzaju zabezpieczenia. 

 

 

Zmiana formy zabezpieczenia kredytu- procedura

Decyzja o modyfikacji formy zabezpieczenia wymaga skonsultowania się z instytucją finansową, która udzieliła zobowiązania. Należy przedstawić uzasadnienie zmiany oraz zaproponować nową formę ochrony. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a bank ocenia, czy nowy środek zabezpieczający zapewni wystarczające pokrycie ewentualnych zaległości. Proces ten może obejmować ponowną ocenę wartości majątku, weryfikację zdolności kredytowej lub konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów. W przypadku hipoteki zmiana może wymagać wykreślenia dotychczasowego wpisu z księgi wieczystej i ustanowienia nowego obciążenia, co wiąże się z kosztami notarialnymi oraz opłatami sądowymi.

 

Najczęstsze przypadki modyfikacji zabezpieczenia

Zmiana formy ochrony kredytu może być konieczna w różnych sytuacjach. Jednym z częstych powodów jest sprzedaż nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę – wówczas bank może zgodzić się na przeniesienie zabezpieczenia na inną własność lub zaakceptować inne rozwiązanie, na przykład gwarancję finansową. Innym przypadkiem jest poprawa sytuacji materialnej kredytobiorcy, który chce zastąpić zabezpieczenie wymagające dodatkowych kosztów na mniej obciążające rozwiązanie, jak na przykład cesja polisy ubezpieczeniowej. Możliwe jest również przekształcenie zabezpieczenia w sytuacji przekształcenia formy działalności gospodarczej lub zmiany właściciela firmy. W każdym przypadku kluczową rolę odgrywa zdolność kredytowa i możliwość zapewnienia bankowi pewności co do dalszej spłaty zobowiązania. Warto w takich przypadkach kontaktować się z pośrednikiem kredytowym, taki jak dFinance.pl. pomoże on wybrać najkorzystniejsze oferty, oraz możliwie jak najmniej wymagające warunki zabezpieczenia. 

 

Zmiana formy zabezpieczenia kredytu- czy jest konieczna?

Konieczność zmiany formy zabezpieczenia kredytu u klientów ciężko rozstrzygnąć w niniejszym wpisie. Każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie. Wielokrotnie klienci, których przedmiotem zabezpieczenia kredytu są samochody, sprzęty czy maszyny rolnicze, po naszym działaniu, zostają z kredytem bankowym niezabezpieczonym. Takim bez warunkowego przedstawiania zabezpieczenia. Wtedy dla banku zabezpieczeniem będzie dochód klienta. Zapewnia on brak obaw o spłacalność. Po ocenie zdolności kredytowej, negocjacjach z bankiem, odstępuje on od konieczności przedstawiania dodatkowego zabezpieczenia.

 

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839