logo dfinance

Rozdzielność majątkowa a uzyskanie kredytu konsolidacyjnego, gotówkowego

rozdzielnośc-majątkowa-a-kredyt-intercyza-a-konsolidacja

Poruszenie tematu rozdzielności majątkowej w blogu kredytowym nie do końca wydaje się oczywistą rzeczą. W wielu przypadkach jednak sam fakt zaistnienia intercyzy, między małżonkami ułatwia, bądź może stanowić powód odmowy przyznania kredytu. Jaki jest więc wpływ rozdzielności majątkowej na przyznanie kredytu? Kiedy jest dobrze ją podpisać a kiedy jej uniknąć? Rozdzielność majątkowa a uzyskanie kredytu, zapraszamy do lektury.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa, to akt notarialny podpisywany między małżonkami. Prowadzi od do ustanowienia odrębnych majątków którymi małżonkowie sami zarządzają. To czy małżonkowie decydują się na ustanowienie rozdzielności majątkowej zależy od nich samych, może być dobrowolne bądź sądowe po spełnieniu kilku przesłanek.

Intercyza a kredyt – wady i zalety

Ustanowienie podziału majątku, między małżonkami może mieć dwojaki wpływ na późniejsze kredytowanie, w artykule postaramy się przedstawić wady oraz zalety takiego stanu rzeczy. Kiedy decyzja o intercyzie będzie uzasadniona, pomoże nam uzyskać większe kwoty kredytu bądź tańsze oferty, a kiedy nie będzie ona działać in plus.

Rozdzielność majątkowa – zalety w procesie starania się o kredyt bankowy

Najlepsza sytuacja, kiedy sprawdza się ustanowienie rozdzielności majątkowej to wystąpienie problemów kredytowych małżonka. Zbyt wysokie saldo kredytów małżonka, nieterminowe spłaty czy windykacja, mogą przyczynić się do obciążenia nas jego długami.

Kolejnym czynnikiem jest uniknięcie odpowiedzialności za postępowanie małżonka. Rozdzielność ustanawia osobne majątki i jeden małżonek nie odpowiada za błędy kredytowe drugiego.

Niewątpliwą zaletą jest uniezależnienie się od małżonka. Nie jest wymagana zgoda małżonka, jeśli staramy się o kredyt gotówkowy czy konsolidacyjny.

Wady rozdzielności majątkowej podczas starania się o kredyt bankowy

Najczęściej wymienianą wadą jest niższa zdolność kredytowa, możliwość uzyskania niższych kwot kredytów. Kiedy bank bierze pod uwagę dochód dwóch osób zdecydowanie większe kwoty jest w stanie zaproponować. Dodatkowa osoba działa także jak poręczyciel, dodatkowe zabezpieczenie spłaty kredytu w przypadku utraty pracy przez jedną z nich.

Rozdzielność majątkowa to także większa ilość dokumentów podczas wnioskowania o kredyt. Bank będzie żądać udowodnienia takiego stanu rzeczy, poprzez dostarczenie odpowiedniego dokumentu.

Czy przed wnioskowaniem o kredyt bankowy ustalić intercyzę?

Nigdy nie jest zalecane specjalne staranie się o rozdzielność przed wnioskowaniem o kredyt bankowy. Czy też w drugą stronę ustanawianie wspólnoty majątkowej. Zdecydowanie lepiej będzie poradzić się doświadczonego pośrednika kredytowego. Opisanie sytuacji, swojej jak i małżonka pomoże stwierdzić jak w obecnej sytuacji uzyskać najlepszy kredyt.

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839