W poprzednim wpisie poruszyliśmy temat świadomości kosztów związanych z kredytami gotówkowymi. Zwracaliśmy uwagę na promocyjne pułapki banków oraz kwestię zapytań kredytowych i ich szkody dla scoringu. W kolejnym wpisie, zajmujemy się innymi ważnymi aspektami kredytowania, w kontekście kredytu konsolidacyjnego.
O czym jeszcze warto pamiętać, zanim zdecydujesz się na kredyt? Sprawdź nasze kolejne wskazówki.
Zadbaj o swoją historię w BIK
Twoja historia kredytowa znajdująca się w Biurze Informacji Kredytowej, to jeden z najważniejszych elementów oceny sytuacji i zdolności kredytowych.
Kredyt konsolidacyjny- porady, co warto wiedzieć?
- Negatywne wpisy w BIK skutecznie utrudniają uzyskanie kolejnych finansowań a proces usuwania negatywnych wpisów jest czasochłonny. Opóźnienia raportowane są w BIK do 5 lat po zamknięciu kredytu.
- BIK raportuje również a może przede wszystkim pozytywne informacje, które działają na Twoją korzyść. Regularnie spłacane raty, zamykanie kredytów lekko przed czasem zawsze będą pozytywnie wpływać na ocenę klienta.
- Posiadanie dobrej historii kredytowej nie tylko zwiększa szansę na uzyskanie kredytu, ale także pozwala uzyskać tańsze finansowania.
Dlatego spłacaj raty na czas, nie przekraczaj limitów na kartach kredytowych i nie dopuszczaj do opóźnień, nawet tych drobnych. Będzie to inwestycja w Twoją wiarygodność.
Unikaj spirali zadłużenia
Kredyt konsolidacyjny jest sensownym rozwiązaniem w trudniejszych sytuacjach finansowych. Warunkiem zawsze będzie jednak podejmowanie świadomych decyzji, licząc się z kosztami czy możliwościami.
Kredyt konsolidacyjny- porady, Najczęstsze błędy:
- Zaciąganie kredytów bez analizy możliwości spłaty. Kredyt zaciągany jest na kilka lat, ważnym aby nie przerastał możliwości budżetu domowego.
- Brak kalkulacji całkowitych kosztów. Ważnym jest przeliczenie całkowitej kwoty spłaconych rat, razem z częścią odsetkową. Wartość pokazuje faktyczną cenę kredytu.
- Rolowanie kredytami. Branie kolejnego kredytu, aby spłacić poprzedni. Wariant, w którym klienci tkwią w spirali zadłużenia, z miesiąca na miesiąc powiększając swoje całkowite zakredytowanie.
Zanim zdecydujesz się na kredyt, porównaj dostępne oferty na rynku. Oceń realnie swoje możliwości spłaty, oraz zdolność do terminowego regulowania rat. Kredyt nie jest rozwiązaniem, jeśli służy tylko do gaszenia pożaru, jakim jest spłaca poprzedniego zadłużenia.
Raty równe czy malejące- co wybrać?
Przeważająca większość kredytów konsolidacyjnych spłacana jest w formie rat równych. Nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie.
- Raty równe- najwygodniejsze, szczególnie przy stałym oprocentowaniu i kredycie w złotówkach.
- Raty malejące- na początku rata wyższa, z każdą kolejną zmniejsza się coraz bardziej. Łącznie zapłacisz mniej, oszczędzisz na odsetkach. Jeśli masz wyższą zdolność kredytową, warto skorzystać z raty malejącej.
Porównaj obie wersje spłaty kredytu konsolidacyjnego, zobacz co wyjdzie taniej, co będzie możliwe przez aspekt zdolności kredytowej.
Podsumowanie porad dla kredytu konsolidacyjnego
Zaciągając kredyt konsolidacyjny warto kierować się nie tylko promocjami, pozorną łatwością uzyskania środków. Buduj pozytywną historię w BIK, planuj z wyprzedzeniem i porównuj systemy rat, Te proste kroki mogą uchronić Cię przed kosztownymi błędami i pomóc zachować finansową równowagę.