Mitem jest, że banki w każdym kredycie wymagają od swoich klientów mnóstwa dokumentów. Czy to kredyt gotówkowy, konsolidacyjny, czy staranie się klienta o przyznanie karty kredytowej, banki są w stanie udzielić kredytu na podstawie samego dowodu osobistego klienta. W jakim banku najlepiej jest dostać kredyt bez zbędnych formalności? Który bank nie zażąda od nas dokumentów dochodowych? Postaramy się pokrótce omówić zagadnienie kredytów na dowód. Co istotne oświadczonych przez nas danych takich jak wysokość dochodu czy koszty utrzymania bank nie będzie weryfikować. Nie będzie telefonu do pracodawcy z pytaniami o dochód czy czasowość umowy na jakiej pracujemy. Kredyt na oświadczenie wydaje się dobrą i szybką opcją uzyskania zastrzyku gotówki. Jak jest naprawdę? Zapraszamy do lektury.

Kwoty kredytów na oświadczenie

Analiza ofert kilkunastu największych polskich banków obrazuje bardzo szeroki zakres dostępnych kwot. Kwoty możliwe do uzyskania w ofercie na oświadczenie zaczynają się już od 1000 zł rozłożonego nawet na 96 miesięcy aż do 120 tyś zł, na okres 144 miesięcy. Od czego zależą poziomy kwot dostępnych dla klienta? Głównym czynnikiem świadczącym o możliwości kredytowania klienta jest zależność, czy klient jest klientem „obcym” czy klientem banku w którym wnioskuje o kredyt.

Klient nowy, nie mający wcześniej do czynienia z bankiem w którym wnioskuje o kredyt.

Ta kategoria klienta jest traktowana najsłabiej, banki nie mają dużego zaufania do klientów. Chcą się maksymalnie zabezpieczyć żądając od niego dokumentów dochodowych. Oferty jakie mogą zaproponować na sam dowód to od wspomnianego 1000 zł do 15 tyś zł. Kwoty 1-4 tyś zł dostępne będą dla klientów bez-scoringowych ( takich którzy w swojej historii kredytowej nie mają odnotowanej żadnej spłaty kredytów). Kwoty 4-15 tyś to oferty dla klientów mogących poszczycić się dobrą historią w BIK-u. Oznacza to minimum 6 miesięcy regularnych płatności innych rat bankowych. Na tej podstawie, bank jest w stanie zaufać klientowi udzielając nieco wyższe kwoty.

Klient własny, mający rachunek w banku lub produkt kredytowy.

W tej kategorii zauważyć możemy jeszcze większe widełki w zakresie poziomów ofert. Oscylują one już od 1000 zł do nawet 120 tyś zł. Od czego zależy kwota jaką bank będzie w stanie przyznać nam na podstawie samego dowodu osobistego? Odpowiedź nie jest prosta bowiem musiałaby uwzględnić setki różnych czynników jakie banki biorą pod uwagę. Czynnikami, jakie z pewnością mogą mieć największy wpływ będą:

Posiadany rachunek ROR w banku, w którym wnioskujemy o kredyt a na nim:

  • Regularne wpływy od pracodawcy na rachunek
  • Obroty jakie generujemy
  • Widoczne płatności pożyczek poza-bankowych ( negatywny wpływ)
  • Regularność płatności rachunków, podatków
  • Pojawianie się ryzykownych transakcji ( np. odmowa banku z powodu regularnych przelewów klienta do kasyn internetowych)

Posiadany kredyt gotówkowy, karta kredytowa

W tym przypadku banki wyróżniają kilka progów zaufania klienta. Jeśli klient spłacił minimum 6 rat kredytu, bądź ma kartę kredytową od 6 mieś klient wpada w 3 grupę. Jeśli spłaca powyżej 12 rat w 2 grupę. Powyżej 24 raty to 3 grupa. Logicznym będzie, ze im dłuższy stosunek klienta z bankiem, tym większy poziom zaufania. W 3 grupie klienci na podstawie samego dowodu osobistego, bez żadnych dokumentów dochodowych dostawać będą oferty do 25 tyś zł, w grupie 2 w zależności od banku do 50-65 tyś zł. Najlepsi klienci, posiadający najdłuższy stosunek z bankiem mogą liczyć na spore oferty kredytów na oświadczenie. Mogą to być kwoty nawet do 120 tyś zł.

 

Co jeśli pracodawca nie wystawia zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodzie?

Wielu klientów jest w kropce, kiedy słyszy od pracodawcy że nie wystawia on zaświadczeń o zatrudnieniu. Pół biedy, jeśli klient dostaje wypłatę przelewami od pracodawcy. Wtedy na ich podstawie bez problemu klient jest w stanie uzyskać kredyt. Co jeśli nie ma przelewów ani zaświadczenia? Wtedy pozostaje właśnie kredyt na oświadczenie. Nawet jeśli pracodawca nie jest w stanie telefonicznie potwierdzić dochodu pracownika nie jest to przeszkodą. Kredyty przyznawane są bowiem tylko na podstawie dowodu osobistego klienta oraz jego dobrej historii kredytowej w BIK.

Dlaczego kredyt na oświadczenie?  

Dlaczego obserwujemy tak wysokie zainteresowanie kredytami na oświadczenie? Czy każdy z nam ma problem z uzyskaniem dokumentów dochodowych? Nie, po prostu jesteśmy wygodni. Cenimy sobie prostotę i szybkość, a takie właśnie są kredyty bankowe na oświadczenie. Wystarczy 20 min w placówce banku i wychodzimy z przyznanym kredytem. Wystarczy kilka minut rozmowy z pośrednikiem, a już w ten sam dzień możemy podpisywać kredyt na oświadczenie. Te zalety są przeważającymi czynnikami, powodującymi wzrost zainteresowania taką formą kredytowania bankowego. Pomimo że kredyty na oświadczenie są nieznacznie droższe, niż te przyznawane na dokumentach dochodowych.

Weryfikacja klientów w kredytach na oświadczenie

Kredyty uzyskiwane na podstawie dowodu, czyli kredyty na oświadczenie wyłamują się ze standardowej formuły bankowej weryfikacji klienta. Nie ma tutaj kompletowania dokumentów dochodowych takich jak zaświadczenia od pracodawcy, 3 ostatnich przelewów czy nawet zaświadczenia z ZUS. Telefon do klienta z dokładnymi pytaniami dotyczącymi jego sytuacji materialnej, kosztów utrzymania także nie ma miejsca. W końcu bank nie będzie wykonywać telefonu do pracodawcy z pytaniami o dochód, czy pytaniami od kiedy pracownik jest zatrudniony. Taka forma weryfikacji pomaga znacznie przyspieszyć proces przyznawania kredytów. Jedyne co jest weryfikowane to sytuacja klienta w BIK, BIG, KRD. Czysta sytuacja w tych 3 bazach pozwala na tyle zaufać klientowi, aby być w stanie udzielić mu finansowania.

Na co przeznaczyć środki z  kredytu na oświadczenie?

Odpowiedź jest bardzo prosta, na co tylko mamy ochotę. Kredyt na oświadczenie nie jest kredytem celowym. Nie ma określonego przeznaczenia. Jest zwykłym kredytem gotówkowym i to klient decyduje o tym jak go spożytkować. Czy to remont mieszkania, czy wakacje z rodziną, dla banku nie ma to większego znaczenia.

Od tej reguły wyjątkiem są kredyty na oświadczenie, uzyskiwane na zakup sprzętu. Wtedy klient środki pozyskane z kredytu przeznacza na zakup określonego sprzętu.