logo dfinance

Kredyt konsolidacyjny – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Kredyt konsolidacyjny

Żyjemy w czasach, w których posiadanie kilku kredytów na raz nie jest już niczym nadzwyczajnym. Oczywiście nieustanne zadłużanie się nie jest dobrym rozwiązaniem, niemniej jeżeli już znajdziemy się w takiej sytuacji, to warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Dlaczego konsolidacja kredytów ? – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Najogólniej rzecz ujmując, kredyt konsolidacyjny, to połączenie kilku – mniejszych – zobowiązań kredytowych w jedno. W tym konkretnym przypadku konsolidacja polega na całkowitej spłacie wszystkich wcześniejszych kredytów przez bank. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania kredytobiorca, zamiast płacić kilka rat do różnych banków, spłaca jedną. Płatność raty odbywa się w jednym terminie i jednej instytucji finansowej.

W poprzednich zdaniach wytłumaczyliśmy, czym jest kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony. Kredyt konsolidacyjny może być również zobowiązaniem zabezpieczonym. Wiele banków oferuje kredyty pod zastaw nieruchomości, które są konsolidacją naszych zobowiązań. Taki kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem będzie zdecydowanie tańszy niż taki nieposiadający zabezpieczenia. Możliwe także jest uzyskanie kredytu konsolidacyjnego firmowego. Takim zobowiązaniem można spłacić kredyty obrotowe, leasingi na firmę czy inne kredyty firmowe. 

Dlaczego warto wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny posiada wiele zalet, postaramy się podsumować je w jednym miejscu. Zebraliśmy nasz subiektywny przegląd dobrych stron konsolidacji:

  • Niższa miesięczna rata. Dzięki połączeniu naszych kilku kredytów w jeden, miesięczna rata potrafi być nawet o 70% niższa. 
  • Wydłużony okres spłaty. Kredyt konsolidacyjny można rozłożyć nawet na 12 lat, co pozwoli na znaczne obniżenie wysokości raty miesięcznej. 
  • Większa wygoda. Płatność jednego kredytu to spore uproszczenie w zarządzaniu budżetem domowym. Nie mamy na głowie kilku harmonogramów spłat, zmieniających się wysokości rat. Stąd też duże ułatwienie i oszczędność naszego czasu. 
  • Lepsza kontrola nad finansami. Połączone kredyty ułatwiają zarządzanie długiem. 

Jakie są wady kredytu konsolidacyjnego?

Pozostając realistami, warto zauważyć też wady konsolidowania naszych zobowiązań. Nimi będą:

  • Opłaty i prowizje. Banki pobierają prowizję, oraz odsetki udzielając nam kredytu konsolidacyjnego. Dlatego też jako doradca kredytowy staramy się proponować klientom możliwie najtańsze warianty ofert, bez prowizji czy ubezpieczenia kredytu. 
  • Dłuższy okres spłaty. Niższa rata brzmi kusząco, nie mniej odbywa się przez wydłużenie okresu spłaty. To niesie za sobą również wyższy koszt. Bank udzielający kredytowania będzie dłużej zarabiać na odsetkach od kredytu. 

Co jest alternatywą dla kredytu konsolidacyjnego?

Konsolidacja jawi się jako rozwiązanie wszystkich naszych problemów. Warto jednak zaznaczyć że są narzędzia zastępcze, dla kredytu konsolidacyjnego. Takimi rozwiązaniami mogą być

  • Refinansowanie kredytu- czyli zaciągnięcie nowego kredytu, na spłatę tego który chcemy zamknąć. W tym wariancie to my możemy spłacić kredyt. Inaczej niż w konsolidacji, gdzie to bank kredytujący wysyła środki na spłatę zobowiązania. 
  • Przesunięcie terminów spłat- Z bankami da się dogadać. Jeżeli jedynym problemem jest złe dobranie terminu raty, warto zwrócić się do banku i spróbować dogadać w sprawie przesunięcia tego terminu. 
  • Negocjacje z wierzycielami – Samodzielnie bądź z pomocą kancelarii prawnych. Próba rozłożenia zobowiązania na dogodniejsze raty bądź anulowania kosztów. 
  • Ugoda w spłacie- Decyzja pożyczkodawcy o zmianie warunków spłaty. 

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Warto zaznaczyć, że procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie różni się wcale od tej, obowiązującej w przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych. Przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego wniosku oraz wymagań, stawianych przez bank. Ponadto w przypadku kredytu konsolidacyjnego doskonałym pomysłem może okazać się zapoznanie się z ofertami kilku różnych banków. Oferty te  mogą się one znacznie od siebie różnić. Jeżeli już podjęliśmy decyzję o połączeniu kilku kredytów w jeden, to warto poświęcić nieco więcej czasu i znaleźć opcję, która odpowiadać będzie naszym oczekiwaniom. Trzeba również zaznaczyć, że za konsolidację kredytów instytucja finansowa pobiera standardowe opłaty. Wliczają się do nich chociażby prowizje oraz odsetki.

Wskazówka:  Nie musisz sam badać rynku, porównanie ofert przeprowadzi za Ciebie doradca kredytowy. Firmy takie jak dFinance.pl mają możliwość współpracy z większością polskich banków, dzięki czemu dużo sprawniej zajmą się analizą ofert niż klient indywidualny. 

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, warto jednak podejść do tematu mądrze, aby konsolidacja faktycznie rozwiązała nasze problemy z kredytami. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie procesu konsolidacji i nie tylko, zapraszamy do kontaktu. 

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839

Zostaw Swój numer - oddzwonimy

biuro@dfinance.pl +48 537 166 839