W życiu każdego człowieka zdarzają się takie wydatki, które dokonujemy raz na kilkanaście lat. Często nie jesteśmy w stanie sfinansować ich z własnej kieszeni i zmuszeni jesteśmy do zaciągnięcia kredytu w instytucjach bankowych. Obecnie posiadanie kredytu nie jest już niczym dziwnym. Coraz większa ilość osób decyduje się na zaciągnięcie różnorodnych pożyczek. Co warto wiedzieć o kredytach? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Słowem wstępu
Najnowsze statystyki mówią, że większość dorosłych Polaków ma już za sobą pierwsze doświadczenia zarówno z kredytami, jak i pożyczkami. Pomimo, że oferty banków są w tym temacie bardzo rozbudowane, to najczęściej spotykamy się z pięcioma rodzajami kredytów.
Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny cieszy się w naszym kraju olbrzymią popularnością. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim wysoka cena mieszkań. Najogólniej rzecz ujmując kredytu hipotecznego udziela bank. Za uzyskane pieniądze kredytobiorca może kupić już istniejącą nieruchomość lub rozpocząć realizację nowej inwestycji budowlanej. Charakterystyczne dla kredytu hipotecznego są długie okresy spłaty oraz złożone warunki udzielania.
Kredyt konsumpcyjny
Kredyt konsumpcyjny zaciągany jest w celu sfinansowania określonych potrzeb kredytobiorcy. Głównym zabezpieczeniem są dochody osoby zaciągającej kredyt, a okres spłaty może wynosić od kilku do kilkunastu lat.
Karta kredytowa
Karta kredytowa powiązana jest zarówno z kontem bankowym, jak i limitem przyznawanym przez bank. Dzięki jej użyciu możliwe jest wykorzystanie zapisanej na niej sumy. Do największych zalet kart kredytowych zaliczyć należy bezodsetkową spłatę zadłużenia (pod warunkiem, że nastąpi ona w ustalonym przez bank czasie).
Kredyt inwestycyjny
Kredyt inwestycyjny wykorzystuje się do realizacji przedsięwzięć mających na celu powiększenie majątku kredytobiorcy.
Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku osób, które posiadają kilka różnych kredytów i – z różnych przyczyn – nie radzą sobie ze spłatą zadłużeń. Jego głównym celem jest połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne obniżenie miesięcznej raty, a co za tym idzie, ułatwia spłatę całego zobowiązania.