Wniosek kredytowy jest nieodłącznym elementem potrzebnym podczas starania się o kredyt bankowy, gotówkowy bądź konsolidacyjny. To we wniosku deklarujemy wszystkie dane z naszych dokumentów, na temat pracodawcy czy stanu posiadania. Na jakim druku powinniśmy uzupełniać dane, o tym informuje nas bank bądź pośrednik kredytowy. Różnica jest taka, że pośrednik zawsze pomaga uzupełnić wniosek z głową, bank już nie koniecznie, raczej oczekuje od klienta odpowiedzi na postawione pytania. Długość wniosku nie jest regułą, jedne banki posiadają jednostronne wnioski, w innych dochodzą one nawet do 10 stron.
Co powinien zawierać wniosek kredytowy?
Większość wniosków składa się z kilku elementów. Pierwszym będą dane osobowe, takie jak dane z dowodu, imiona rodziców, miejsce urodzenia czy nr Pesel. Kolejną kategorią są dane tzw. scoringowe. W nich bank będzie wymagał zadeklarowania naszego stanu posiadania, czy mamy mieszkanie, samochód, jakimi oszczędnościami dysponujemy. Znajdą się także pytania o stan cywilny oraz ilość osób na utrzymaniu. Kolejnym elementem wniosku jest ten związany z pracodawcą. A więc deklaracja jaki otrzymujemy dochód netto bądź brutto ( w zależności od banku z ostatnich 3 lub 6 miesięcy). Od kiedy pracujemy oraz na jaki czas, jaka jest forma naszej umowy oraz stanowisko pracy. Ostatnim elementem zazwyczaj są ewentualne zgody małżonka na kredyt czy dane poręczyciela. Do wniosków załączane są także klauzule związane z określeniem zakresu przetwarzania informacji.
Weryfikacja zapisów we wniosku kredytowym
Czy bank weryfikuje wszystkie podane przez nas informacje we wniosku kredytowym? Nie ma reguły, o ile bank z pewnością sprawdzi w BIK na ile podane przez nas kredyty pokrywają się ze stanem faktycznym, o tyle nie jest w stanie weryfikować każdej informacji. Jeśli klient deklaruje wykształcenie wyższe, 2 osoby na utrzymaniu, posiadany samochód, bycie w wolnym związku oraz że posiada lokaty bankowe na kwotę 20 tyś zł bank nie jest w stanie wszystkiego sprawdzić. Bo jak przy kredycie np. na 15 tyś zł bank wymagać ma dyplom o ukończeniu studiów, przedstawienia dowodu rejestracyjnego, zaświadczenie o byciu w wolnym związku (nie ma takiego dokumentu, ale np. zaświadczenie od partnerki czy partnera) dodatkowo udokumentowanie posiadania oszczędności i 2 osób na utrzymaniu.
Biurokracja przerosłaby cel udzielenia kredytu. Nikt nie dostarczyłby dla banku tylu informacji a dla banku procedowanie takiego kredytu byłoby nie opłacalne. Część informacji we wniosku bank przyjmuje na oświadczenie. Nie mniej taki stan rzeczy nie zmienia prawa, które jasno określa, że oświadczenie nieprawdy może być karalne.
Procedowanie wniosku i jego rozpatrzenie
Po uzupełnieniu bankowego wniosku kredytowego bank przejdzie do jego analizy. Przeniesienie zapisów wniosku do systemu bankowego pozwoli szczegółowo wyliczyć zdolność kredytową klienta, ryzyko udzielenia kredytu oraz jego scoring. Na tej podstawie bank podejmie decyzję jaką kwotę może udzielić oraz jakie dokumenty będą do tego potrzebne. Czas procedowania i analizy wniosku jest bardzo zróżnicowany. W zależności od banku oraz kwoty kredytu może trwać od 15 minut do nawet 5 dni roboczych.
Multi wniosek kredytowy dFinance.pl który nie generuje zapytań w BIK
Zdecydowanie lepiej jest zwrócić się do sprawdzonego pośrednika kredytowego. Jest on w stanie przedstawić nam oferty kilku banków, z których będziemy mogli wybrać najtańszą ofertę. Nie musimy wypełniać kilku wniosków i składać do banków powodując mnożenie się zapytań osłabiających naszą sytuację. Dobry pośrednik, taki jakim niewątpliwie jest dFinance.pl potrafi na tyle przeanalizować sytuację klienta, aby pierwsze zapytania bankowe okazało się najlepszym strzałem. Uzyskuje on najtańszy możliwy kredyt bankowy w sytuacji klienta.