Pomimo że temat kredytów jest często poruszany w mediach, wiele osób wciąż nie rozumie, na co naprawdę powinny zwrócić uwagę przy zaciąganiu zobowiązań. . Badania społeczne wykazują, że problem zobowiązań pieniężnych, dotyczy obecnie ponad połowy Polaków. Warto jednak wiedzieć, że nie liczba kredytobiorców jest problemem, ale ich niska świadomość w temacie finansów. Co warto wiedzieć na temat kredytów gotówkowych? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
„Promocja” to nie zawsze okazja- uważaj na ukryte koszty
Każda reklama, w której bank zachęca do skorzystania z kredytu gotówkowego zawiera hasła typu: „0 % prowizji” czy „obniżone oprocentowanie”. Brzmi to bardzo zachęcająco, ale czy naprawdę są to zawsze oferty warte skorzystania?
Warto wiedzieć:
- Bank proponuje obniżone oprocentowanie, jednocześnie podnosi inne koszty jak prowizję,
- Często aby skorzystać z promocyjnej oferty, wymagane jest dokupienie dodatkowych produktów jak: założenie konta czy wykupienie ubezpieczenia kredytu. (Tzw. cross-selling)
- W efekcie całkowity koszt kredytu może być droższy niż sugeruje to reklama.
Na co zwrócić uwagę korzystając z promocji kredytów gotówkowych?
Zanim podpiszesz umowę kredytu, skorzystaj z kalkulatora kredytowego, czy porównywarki cenowej. Takie narzędzia pomogą Ci obliczyć:
- wysokość miesięcznej raty, porównując do innych ofert rynkowych
- całkowity koszt kredytu- jaka będzie cena oprocentowania, raty odsetkowej
- różnicę w cenie między ratami równymi a malejącymi.
Kredyt gotówkowy- porady: Nie składaj zbyt wielu wniosków kredytowych
Chcąc znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego, wiele osób odwiedza banki składając wniosek za wnioskiem. W dobie wniosków online, bardzo prostym jest zrobienie kilku wniosków w krótkim czasie. Jest to błąd, który może Cię sporo kosztować.
Dlaczego?
- Każdy złożony wniosek trafia do Biura Informacji Kredytowej.
- Zbyt wiele zapytań (kilka zapytań w przeciągu 2-3 mieś) skutecznie obniża ocenę punktową.
- Finalnie banki mogą Cię uznać za ryzykownego klienta i odmówić kredytu- nawet jeśli masz dobrą historię.
Zrób to inaczej:
Porównaj oferty bez robienia zapytania kredytowego, bądź poproś doradcę dFinance.pl o przygotowanie wstępnej symulacji. Takie oferty odbywają się bez oficjalnego wniosku kredytowego. Są tworzone za pomocą zapytania monitorującego, nie mającego wpływu na BIK. W ten sposób unikniesz negatywnego wpływu zapytań kredytowych na scoring.