Konsolidacja pożyczek to proces, w którym zaciągnięte zobowiązania finansowe są łączone w jedno, często z niższą ratą, co ułatwia zarządzanie długiem. Jest to popularne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z wieloma pożyczkami o różnych terminach spłaty i wysokości rat. Konsolidacja nie tylko upraszcza system spłat, ale może również pomóc w obniżeniu miesięcznych wydatków. Aby lepiej zrozumieć, jakie pożyczki podlegają konsolidacji, warto przyjrzeć się najczęstszym rodzajom zobowiązań, które są łączone w taki sposób. Usługi pomocy w konsolidacji kredytów są dostępne w ofercie firmy dFinance.pl. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Ale jakie pożyczki można konsolidować? Zapraszamy do lektury, która przybliży państwu zagadnienie.
Pożyczki gotówkowe
Jednym z najczęściej konsolidowanych zobowiązań są pożyczki gotówkowe. Kredyty te są popularnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących szybkiego zastrzyku finansowego na różnorodne cele, jednak mogą prowadzić do obciążenia budżetu domowego, zwłaszcza gdy zaciągnięto ich kilka. Pożyczki gotówkowe mają stosunkowo krótkie okresy spłaty i wyższe oprocentowanie w porównaniu do innych zobowiązań. Konsolidacja tych pożyczek pozwala na zredukowanie liczby rat i ewentualne wydłużenie okresu spłaty, co przynosi ulgę w miesięcznych wydatkach i pomaga lepiej zarządzać domowym budżetem.
Pożyczki ratalne
Pożyczki ratalne, udzielane na różne cele, takie jak zakup sprzętu AGD, mebli czy innych dóbr, to kolejny przykład zobowiązań, które często podlegają konsolidacji. Często pożyczki ratalne są łatwo dostępne, co prowadzi do zaciągania kilku takich zobowiązań jednocześnie. Wysokie raty wielu pożyczek mogą przeciążać budżet domowy, zwłaszcza gdy są one rozłożone na krótki okres spłaty. Konsolidacja pozwala na połączenie tych pożyczek w jedno zobowiązanie o niższej racie, co znacząco poprawia płynność finansową.
Karty kredytowe i limity w rachunkach
Zadłużenie na karcie kredytowej, czy przekroczony limit na koncie osobistym to kolejne rodzaje zobowiązań, które możliwe są do włączenia w konsolidację. Te produkty, występują również jako pożyczki a ich koszt przytłacza. W najpopularniejszych firmach oferujących limity kredytowe RRSO zbliża się do 48%. Jest to bardzo wygórowana wartość. Dlatego warto z nich zrezygnować, zamieniając je na raty.
Pożyczki hipoteczne- jakie pożyczki można konsolidować?
Kolejną rzeczą możliwą do konsolidacji, są pożyczki hipoteczne. Te specyficzne formy kredytowania prywatnego, bywają bardzo obciążające dla klientów. Polegają one na zabezpieczeniu się wpisem do księgi wieczystej. Wielu prywatnych pożyczkodawców udziela takich pożyczek na rok czy 2 lata. W tym czasie klient spłaca tylko miesięczne odsetki od zadłużenia a po skończeniu pożyczki, konieczna jest spłata całej kwoty zadłużenia. Koszty takich pożyczek, w skali roku wynoszą od 25 % do nawet 32 %. Niejednokrotnie kwota przewyższa możliwości klientów. Dlatego także prywatne pożyczki hipoteczne są warte konsolidacji, rozłożenia na dłuższe okresy spłat.
Pożyczki samochodowe
Nie tylko banki finansują zakup samochodu. Również firmy prywatne oferują możliwości kredytowania pod zakup samochodu, bądź jego zastaw. Ta druga opcja sprowadza się do wpisu pożyczkodawcy w dowód rejestracyjny pojazdu. Samochód jest wtedy zabezpieczeniem spłaty pożyczki. Ponadto w okresie spłaty nie może być sprzedany. Dopiero po finalnej spłacie pożyczki, usuwany jest wpis z dowodu rejestracyjnego. Pożyczki samochodowe są również stosunkowo krótkimi formami kredytowania, stąd warto rozważyć ich konsolidację.
Chwilówki- pożyczki krótkoterminowe
Wśród wielu klientów krąży błędne przekonanie, że chwilówek nie da się konsolidować. Tymczasem wiele banków umożliwia ich spłatę, choć faktycznie nie wszystkie oferują takie rozwiązania. Firmy takie jak dFinance.pl umożliwiają konsolidację chwilówek. Po szczegółowej analizie ilości chwilówek, ich kwot doradca powinien przedstawić scenariusze ich spłaty. Takie podejście pozwala uciec klientom od nakręcenia się tzw. spirali zadłużenia.
Jakie pożyczki podlegają konsolidacji? Podsumowanie
Podsumowując, nie każda instytucja finansowa będzie w stanie skonsolidować każdą z form pożyczek. Z naszego doświadczenia wynika, że przy odpowiednim doborze instytucji, nakierowaniu klienta, większość pożyczek może być spłacona. Mnogość form pożyczek, powoduje że nie wszystkie z nich mogliśmy ująć w zestawieniu. Jeśli posiadasz jakaś pożyczkę, której nie uwzględniliśmy, chcesz ją skonsolidować zapraszamy do kontaktu. Dzięki współpracy z wieloma instytucjami finansowymi dFinance.pl pomaga dopasować do klienta, najlepsze dla niego rozwiązania konsolidacyjne. Dlatego:
- uzyskaj niższą ratę miesięczną
- uniknij windykacji i negatywnych wpisów do BIK
- odzyskaj kontrolę nad domowym budżetem
Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.