Kredyt konsolidacyjny
Fraza „Kredyt Konsolidacyjny” wpisywana przez zainteresowane osoby w popularne wyszukiwarki internetowe, to tysiące takich zapytań dziennie. Klienci zainteresowani skorzystaniem z konsolidacji swoich kredytów szukają najlepszego sposobu na połączenie wszystkich rat w jedną. Nie jest to łatwe, wybrać odpowiednią ofertę spośród ogromnej ilości biur kredytowych, banków, platform pośrednictwa kredytowego.
Przy tworzenia wpisu przyjrzeliśmy się także jak wygląda zainteresowanie Kredytem Konsolidacyjnym na przestrzeni ostatniego roku w Polsce, pomogło nam w tym narzędzie Google Trends. Szczytową popularność kredytów konsolidacyjnych odnotowano na przełomie marca i kwietnia. Zazwyczaj właśnie w tej części roku biura obsługują największe ilości klientów. Najmniejsze zainteresowanie Kredytami jak i omawianym przez nas kredytem konsolidacyjnym wystąpiło, co zresztą zrozumiałe w drugiej połowie grudnia. Okres świąteczny i noworoczny nie sprzyja planowaniu finansowemu i myśleniu o konsolidacji naszych zobowiązań. Ciekawostką jest, że na przestrzeni ostatniego roku mieszkańcy województwa dolnośląskiego wykazywali największe zainteresowanie kredytami konsolidacyjnymi. Najmniejszy poziom zainteresowania taką formą kredytowania odnotowało województwo małopolskie.
Wiele lat spędzonych na pomocy zadłużonym ludziom pozwoliło nam utwierdzić się w przekonaniu, że wiedza na temat kredytów konsolidacyjnych, tego czym one są nie jest największa. Dlatego też prosto i przejrzyście postaramy się wyjaśnić na czym polega kredyt konsolidacyjny.

Istotne informacje – Konsolidacja Kredytów
Omawiane przez nas pojęcie Konsolidacji bankowej kredytów wydaje się tak naprawdę prostym produktem finansowym. Jest to nic innego jak kolokwialnie mówiąc wrzucenie wszystkich naszych zobowiązań finansowych do jednego wora. Kredyty gotówkowe, wzięte kilka lat temu, kredyt ratalny za telewizor, leasing samochodu, spora karta kredytowa która już nie jest nam potrzebna. Do tej wyliczanki możemy doliczyć popularne „chwilówki” czy pożyczki ratalne. Tak szerokie spektrum produktów podlega konsolidacji. Część osób chce także skonsolidować zobowiązania poza-bankowe lub prywatne (dług u rodziny). Pomimo, że takich zobowiązań nie widać w BIK ( Raport Biura Informacji Kredytowej do której trafiają informacje o wysokości naszych zobowiązań) kompetentny pośrednik kredytowy jest w stanie pozyskać na ich spłatę dodatkową gotówkę.
Dzięki długiemu okresowi spłaty kredytu konsolidacyjnego, stosunkowo niskiemu oprocentowaniu klienci uzyskują znaczne obniżenie swojej miesięcznej raty. Zamiast płacić kilka zróżnicowanych rat, klient ma jedną wygodną do spłaty co zapobiega jego problemom w przyszłości. Klienci zamiast całej teczki dokumentów z umowami, harmonogramami spłaty wychodzą z jedną umową płatną na wskazany numer konta. Konsolidacja okazuje się być sporą oszczędnością czasu.
Jak przebiega proces konsolidacji?
Etap 1. Pośrednik kredytowy, bądź doradca kredytowy diagnozuje problem. Dokładnie obliczają ile wynosi obecna rata na wszystkich zobowiązaniach klienta. Diagnozują potrzeby klienta, czy ma to być mniejsza rata, czy dobranie wolnej gotówki, może obie rzeczy na raz.
Etap 2. Wyżej wymienieni specjaliści w zakresie kredytów gotówkowych przedstawiają klientowi wstępną ofertę, informują o wysokości raty, okresie spłaty, przykładowym RRSO kredytu. Klient zazwyczaj wybiera możliwie najdłuższy okres spłaty, sugerując się niższą ratą. Należy jednak pamiętać że, im dłuższy okres spłaty zobowiązania, tym dłużej bank zarabia na oprocentowaniu kredytu, określanym w stosunku rocznym.
Etap 3. Jeśli klient akceptuje propozycje następuje wygenerowanie oficjalnej oferty, dostarczenie kilku dokumentów oraz numerów rachunków do zamknięcia poszczególnych zobowiązań klienta. Krótka analiza i uruchomienie kredytu.
Etap 4. Etap praktykowany przez polecane biura pośrednictwa kredytowego takie jak dFinance.pl. Po wypłacie kredytu pośrednik nie zostawia klienta a dopilnuje, aby wszystkie konsolidowane zobowiązania zostały zamknięte. Zdarza się, że na niektórych zamykanych kredytach wystąpi niedopłata kilku złotych, bądź nadpłata którą bank powinien nam zwrócić. Na zamykanych zobowiązaniach zawsze też należą się klientowi zwroty dodatkowych opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Rolą doradcy jest dopilnowanie tego.
Czy można konsolidować kredyt konsolidacyjny?
Pytanie brzmi jak masło maślane, lecz jest dosyć zasadne. Nie wszystkie banki zgadzają się na kredyt konsolidacyjny, który miałby spłacać zrobioną wcześniej już
. Dla sprawdzonego pośrednika kredytowego nie jest to problemem ponieważ zna oferty banków, wie które są w stanie pomóc. Usługa dosyć często jest praktykowana. Ludzie szukając kredytu konsolidacyjnego czasem niestety idą do drogich banków, które naliczają spore prowizje i ubezpieczenia. Da się taki kredyt zastąpić tańszym.
Co po konsolidacji?
Jak we wspomnianym etapie 4. Ważnym jest dopilnowanie czy zobowiązania zostaną zamknięte, aby nieprzyjemności nie ciągnęły się za klientem. Zdarzają się ludzie, którzy uzyskali kredyt konsolidacyjny 3-4 lata temu a do dziś ich zobowiązania nie zostały zamknięte z powodu kilkugroszowych niedopłat. Warto zadbać o takie szczegóły.